«Έσπασε» την παράδοση με ήρωα τον Βεσελόφσκι!
21/10/2018 18:55

Η Νέα Σαλαμίνα έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι απέναντι στην Ομόνοια στο «Αμμόχωστος» κερδίζοντας την με 1-0. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για το «τριφύλλι», «μυαλωμένο» παιχνίδι από τους «ερυθρόλευκους» που κράτησαν καλά στα μετόπισθεν ειδικά στην επανάληψη. Χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις για την Ομόνοια, ήρωας ο Βεσελόφκσι! Νίκη της Νέας Σαλαμίνας έπειτα από 22 χρόνια!

Τα πρώτα 10 λεπτά κύλησαν σε… νωθρό ρυθμό, όμως όταν άρχισαν να… ζεσταίνουν οι μηχανές το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ. Τελικά πρώτη βρήκε το τέρμα η Νέα Σαλαμίνα στο 21’ έπειτα από σέντρα του Τιάγκο και κεφαλιά του Κίνκγσλεϊ από κοντά. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όμως το πλασέ του Ελουντού έφυγε μόλις έξω. Οι φιλοξενούμενοι αν και προσπάθησαν να «απαντήσουν» πριν το ημίχρονο κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Στο β’ μέρος μπήκαν πολύ δυνατά οι πράσινοι και έψαξαν το γκολ που θα τους ξαναβάλει στο παιχνίδι. Στο 54’ ο Εντρένα έκανε το σουτ, απόκρουσε ο Βεσελόφσκι, η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και ο Χριστοφόρου απομάκρυνε πάνω στη γραμμή και αποσόβησε την ισοφάριση. Ήταν πολύ καλά στημένη η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη στα μετόπισθεν και δεν άφησε πολλούς χώρους στο τριφύλλι.  Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Ολίβα όμως συνέχιζε να βάζει πίεση, και στο 90+2’ κέρδισε πέναλτι από το χέρι του Γκολομπάρτ. Ο… ήρωας Βεσελόφσκι όμως δήλωσε για ακόμα μια φάση «παρών» αποκρούοντας το πέναλτι του Χριστοφή στο 90+3! Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος και το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους με ένα φινάλε… θρίλερ!

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρ, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Νουρ, Κορέια (74′ Κωστή), Παύλου, Ελουντού (63′ Αζίζ), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ

Στον πάγκο: Αλβμπόκε, Σεργίου, Ντοβάλ, Λεμέσιος, Σικόρσκι, Ντομίγκεζ, Σιαθάς

Ομόνοια (Ολίβα): Μεχίας, Κούσουλος, Πρέτσε, Γκαφούρ, Λόπες, Ενρίκεζ, Σοάρες (68′ Αλμπίν), Γκόμεζ, Εντρένα (57′ Χριστοφή), Αντόνια (43′ Μόντες), Ντάρμπισαϊαρ

Στον πάγκο: Παναγή, Μανρίκε, Λόρα, Κατελάρης, Λοέ, Τζιωνής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παύλου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Γκολομπάρτ / Εντρένα, Μόντες