Αφεντικό η Ίντερ, λυτρωτής ο Ικάρντι (ΒΙΝΤΕΟ)
21/10/2018 23:36

Eκρηξη στις καθυστερήσεις! Το Νο 222 ντέρμπι μεταξύ της Ίντερ και της Μίλαν κρατούσε το καλύτερο για το φινάλε, με την τυπικά γηπεδούχο Ίντερ να επικρατεί 1-0 της συμπολίτισσας χάρη σε κεφαλιά του αρχηγού της Μάουρο Ικάρντι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από σέντρα του Βεσίνο από τα δεξιά και την αναποφασιστικότητα του Ντοναρούμα να κάνει έξοδο και να μπλοκάρει.

Ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη των “νερατζούρι” στο πρωτάθλημα (έβδομη συνολικά αν λάβουμε υπόψη και τις νίκες στο Champions League με Τότεναμ και Αϊντχόφεν) που τους έστειλε στην τρίτη θέση και στο -6 από την Γιουβέντους, ενώ στον αντίποδα η Μίλαν γνώρισε την πρώτη ήττα της από τις 25 Αυγούστου και το 2-3 από την Νάπολι στο “Σαν Πάολο”.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι του ντέρμπι, η Μίλαν μπήκε δυνατά στο δεκάλεπτο και είχε τα πρώτα καλά σουτ με Σούσο και Τσαλχάνογλου, με την Ίντερ όμως να παίρνει κατόπιν τα ηνία ως το 40′ και να έχει δύο εξαιρετικές ευκαιρίες: με τον Πέρισιτς στο 22′ (απέκρουσε ο Ντοναρούμα) και τον Ντε Φράι στο 33′ (το γυριστό του έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι).

Οι “ροσονέρι” απείλησαν και πάλι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, για να έρθει όμως το δεύτερο ημίχρονο όπου βρήκε την Ίντερ να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να διασπάσει την κλειστή αντίπαλη άμυνα και την Μίλαν να μην παίρνει ρίσκα και να προσπαθεί να βρει το γκολ σε αντεπίθεση.

Στο διάστημα αυτό οι δύο ομάδες δεν είχαν “καθαρές” ευκαιρίες για γκολ, με την κούραση να τις επηρεάζει αμφότερες και να ρίχνει δραματικά το ρυθμό, για να έρθει όμως η λύτρωση για τους νερατζούρι στο 92′.

Τότε που ο Ικάρντι επιβεβαίωσε το δολοφονικό επιθετικό ένστικτο που διαθέτει, για να πετύχει το 300ο γκολ της Ίντερ στην ιστορία της κόντρα στην Μίλαν και να την ξαναβάλει σε τροχιά τίτλου, έχοντας πλέον απόσταση έξι βαθμών από την Γιουβέντους.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Βρσάλικο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (83′ Καντρέβα), Ναϊνγκολάν (30′ Μπόρχα Βαλέρο), Πέρισιτς (70′ Κεϊτά Μπαλντέ), Ικάρντι

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια (92′ Αμπάτε), Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσιέ (84′ Μπακαγιόκο), Μπίλια, Μποναβεντούρα, Σούσο, Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου (74′ Κουτρόνε)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 20 Οκτωβρίου

Ρόμα – SPAL 0-2 (38′ πεν. Πετάνια, 56′ Μπονιφάτσι)

Γιουβέντους – Τζένοα 1-1 (18′ Κριστιάνο Ρονάλντο / 67′ Μπέσα)

Ουντινέζε – Νάπολι 0-3 (14′ Φαμπιάν Ρουίς, 82′ πεν. Μέρτενς, 85′ Ρογκ)

Κυριακή 21 Οκτωβρίου

Φροζινόνε – Έμπολι 3-3 (8′ αυτ. Σιλβέστρε, 54′ πεν. 63′ Τσοφάνι / 32′ Ζάγιτς, 48′ Σιλβέστρε, 79′ Ουκάν)

Κιέβο Βερόνα – Αταλάντα 1-5 (84′ πεν. Μπίρσα / 25′ Ντε Ρουν, 28′, 50′ 52′ Ίλιτσιτς, 72′ Γκόσενς)

Μπολόνια – Τορίνο 2-2 (59′ Σανταντέρ, 77′ Καλαμπρέζι / 13′ Φάλκε, 54′ Μπαζέλι)

Πάρμα – Λάτσιο 0-2 (81′ πεν. Ιμόμπιλε, 90′ Κορέα)

Φιορεντίνα – Κάλιαρι 1-1 (60′ πεν. Βερετούτ / 69′ Παβολέτι)

Ίντερ – Μίλαν 1-0 (92′ Ικάρντι)