LIVE: Νέα Σαλαμίνα – Ομόνοια 1-0 (Χορηγός η Bet on Alfa) (ΦΩΤΟΣ)
21/10/2018 18:32

H Nέα Σαλαμίνα υποδέχεται την Ομόνοια στο «Αμμόχωστος» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 6η θέση με 7 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στην 8η με 6.

ΖΩΝΤΑΝΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ SUPER SPORT FM 104.0 ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ CYTAVISION SPORTS 2

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ξεκίνησε ο αγώνας.

10′ ΣΧΟΛΙΟ: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με την Ομόνοια να κρατάει μπάλα και να έχει την υπεροχή. Η Νέα Σαλαμίνα προσπαθεί να βρει τους χώρους στην αντεπίθεση.

13′ Ο Ντάρμπισαϊαρ έπιασε τη κεφαλιά σε ετοιμότητα και πάλι ο Βεσελόφσκι.

14΄Κεφαλιά του Φουστάρ, απόκρουσε ο Μεχίας.

18′ Σουτ του Γκόμεζ, ο Γκολομπάρτ έβαλε την κόντρα ενώ η μπάλα είχε τροχιά προς τα δίκτυα.

20′ Κόντρες στην περιοχή της Ομόνοιας, οι αμυντικοί.

21′ ΓΚΟΛ 1-0. Σέντρα του Τιάγκο, ο Κίνγκσλεϊ την κεφαλιά από κοντά και ανοίγει το σκορ.

23′ Σουτ του Αντόνια, εύκολα ο Βεσελόφσκι.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο  Ελουντού σε τετ α τετ έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

27′ ΣΧΟΛΙΟ: Μετά το 15′ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και ήρθε το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να απαντήσουν.

32′ Κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Βεσελόφσκι.

42′ Γύρισμα του Ελουντού πρόλαβε ο Μεχίας.

43′ Ο Τιάγκο από το ύψος του πέναλτι έδωσε πάσα στον Κίνγκσλεϊ με τον δεύτερο να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

45΄Σουτ του Ντάρμπισαϊαρ, κοντράρει η μπάλα και την υστάτη προλαβαίνει ο Παύλου τον Εντρένα.

Τέλος ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια ψάχνει το γκολ όμως η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη είναι αυτή που έχει τις μεγάλες ευκαιρίες και είναι πολύ επικίνδυνη. Κρατάει καλά το υπέρ της σκορ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη β΄μέρους.

50′ Σουτ του Μόντες δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Εντρένα έκανε το σουτ, απόκρουσε ο Βεσελόφσκι, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Χριστοφόρου πάνω στη γραμμή απομάκρυνε.

63′ Κεφαλιά του Κούσουλου έξω.

80′ Σουτ του Αζίζ απόκρουσε ο Μεχίας.

81′ Κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ σε ετοιμότητα ο Βεσελόφσκι.

81′ Τετ α τετ του Αζίζ την υστάτη τον προλαβαίνει ο Λόπες.

82′ Σουτ του Γκόμεζ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

85′ Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Αλμπίν έκανε το πλασέ και ο Βεσελόφκσι έκανε την απόκρουση με το κεφάλι.

90+2′ Πέναλτι για την Ομόνοια. Ο Γκολομπάρτ έδιωξε με το χέρι.

90+3′ Αποκρούει το πέναλτι του Χριστοφή ο Βεσελόφσκι!

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρ, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Νουρ, Κορέια (74′ Κωστή), Παύλου, Ελουντού (63′ Αζίζ), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ

Στον πάγκο: Αλβμπόκε, Σεργίου, Ντοβάλ, Λεμέσιος, Σικόρσκι, Ντομίγκεζ, Σιαθάς

Ομόνοια (Ολίβα): Μεχίας, Κούσουλος, Πρέτσε, Γκαφούρ, Λόπες, Ενρίκεζ, Σοάρες (68′ Αλμπίν), Γκόμεζ, Εντρένα (57′ Χριστοφή), Αντόνια (43′ Μόντες), Ντάρμπισαϊαρ

Στον πάγκο: Παναγή, Μανρίκε, Λόρα, Κατελάρης, Λοέ, Τζιωνής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παύλου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Γκολομπάρτ / Εντρένα, Μόντες