Πάλεψε αλλά ηττήθηκε η ΑΕΚ
31/10/2018 19:59

Παρά την πολύ μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 87-75 στην έδρα της Tsmoki Minsk, για την 3η αγωνιστική στον Β’ Όμιλο του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη εμφανίστηκε ανταγωνιστική και ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σταδιακά άρχισαν να αποκτούν διαφορά στο τέλος να πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Vinales με 23 πόντους.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Balcan BC κέρδισε με 78-66 εντός έδρας την Belfius Mons-Hainaut. Στην βαθμολογία του ομίλου προπορεύεται η Balkan BC με 6 βαθμούς, ακολουθεί η Tsmoki Minsk με 5, η ομάδα από την Λάρνακα είναι στους 4 βαθμούς και η Belfius Mons-Hainaut στους 3.

Την επόμενη αγωνιστική (4η) στον όμιλο η ΑΕΚ θα αγωνιστεί και πάλι εκτός έδρας και συγκεκριμένα στην Βουλγαρία απέναντι στην Balkan BC (Τετάρτη 07/11, 19:00). Προηγείται η εντός έδρας αναμέτρηση για την ΟΠΑΠ Basket League με αντίπαλο την ΑΕΛ (Σάββατο 03/11, 16:00).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-39, 64-52, 87-75