Ομόνοια χωρίς φρένα και στη Λεμεσό – Nίκες για Αναγέννηση και ΑΠΟΕΛ
09/11/2018 23:02

Στην Ομόνοια κατέληξε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών αφού κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» και δείχνει ασταμάτητη με 15 βαθμούς και 15-0 ενεργητικό. Η Αναγέννηση Δερύνειας «έσπασε» την έδρα της Ανόρθωσης κερδίζοντας στο «Θεμιστόκλειο» με 3-1 και με ανατροπή. Εξάλλου, το ΑΠΟΕΛ πέτυχε την τρίτη συνεχή του νίκη κερδίζοντας τον ουραγό Εθνικό Λατσιών 3-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του Green Air Παφιακού, ο αγώνας της παφιακής ομάδας με την ΑΕ Καραβά μετατέθηκε για τις 26 Νοεμβρίου 2018.

Ασταμάτητο το «τριφύλλι»
«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (25-27, 16-25,17-25)
Ασταμάτητη μοιάζει η Ομόνοια. Την Παρασκευή 09 Μαρτίου 2018 κέρδισε μέσα στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ και με πέντε νίκες σε πέντε αγώνες βρίσκεται στην κορυφή με 15 βαθμούς και με 15-0 ενεργητικό. Κορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Νικόλας Ελευθερίου που κυριολεκτικά τα έκανε όλα.

Η Νέα Σαλαμίνα έχασε το δεύτερο ντέρμπι στην έδρα της (σ.σ. προηγήθηκε η ήττα από τον Green Air Παφιακό) και δεν έκανε το βήμα παραπάνω. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ισάξιοι το πρώτο σετ προηγήθηκαν 22-20, αλλά το έχασαν με 25-27, κάτι που στοίχισε στη συνέχεια.

Δυνατά μπήκε η Νέα Σαλαμίνα στο ντέρμπι που με όπλο το σερβίς προηγήθηκε 06-03. Η Ομόνοια αντέδρασε ισοφάρισε 06-06, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με αιχμή τον Λαρραχόντο προηγήθηκε 12-09 αφού οι «πράσινοι» είχαν άστοχα σερβίς. Η Ομόνοια βελτιώθηκε στην άμυνα αλλά ήταν άστοχη στην επίθεση με την Νέα Σαλαμίνα να προηγείται 15-12. Με πρωταγωνιστή τον Νικόλα Ελευθερίου η Ομόνοια μείωσε σε 18-17, αλλά τα χαμένα σέρβις επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να διατηρούνται στην πρωτοπορία. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά αλλά η ομάδα του Μπρουκς είχε το πάνω χέρι (22-20). Οι δυο ομάδες έπαιξαν φοβερές άμυνες στη συνέχεια με την Ομόνοια να ανατρέπει το σκορ 23-24, αλλά το σετ κρίθηκε στο τάι – μπρέικ και μετά από μάχες η Ομόνοια με τον Μιράντα να έχει τον τελευταίο λόγο κέρδισε 27-25 και προηγήθηκε 1-0.

Η Ομόνοια με κορυφαίο ξανά τον Νικόλα Ελευθερίου ξεπέρασε το δυνατό εκ νέου ξεκίνημα της Νέας Σαλαμίνας και προηγήθηκε 08-05 στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ. Η ομάδα του Σάββα με την άνοδο και του Ρεϊνάλντο και με καλή ψυχολογία ξέφυγε 11-06 αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν λύσεις πέραν του Λαρραχόντο. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν 16-09 αφού ότι έκαναν έπιανε. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να μείνει ζωντανή αλλά πέραν του Κολομβιανού διαγώνιου επιθετικά ήταν κακή. Η Ομόνοια αύξησε και άλλο τη διαφορά στους οκτώ 23-15 για να κλείσει το σετ με 25-16 αυξάνοντας σε 2-0 το σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ ήταν ενθουσιώδης και είχε το πάνω χέρι 06-04, αλλά τρία λάθη δυο από Λαρραχόντο και ένα από Σιαπάνη έφερε την Ομόνοια στο +2 08-06. Οι «ερυθρόλευκοι» χτυπώντας από τον κεντρικό άξονα με τον Κ. Παφίτη προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι, αλλά οι «πράσινοι» αργά και σταθερά με δύναμη το μπλοκ προηγήθηκε 15-09. Ο Ελευθερίου ήταν σε εξαιρετική βραδιά και έδωσε αέρα έξι πόντων στην ομάδα του 11-17. Η Ομόνοια προηγήθηκε 19-13 και τέλειωσε το σετ με άσο του Άλβες 25-17 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΦΡ.ΜΠΡΟΥΚΣ):Χρυσοστόμου, Κορνιένκο, Λαρραχόντο, Παφίτης, Σιαπάνης, Γκούιμοντ – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Λιοτατής, Ζηκάκης, Σοφοκλέους, Καλαφάτης.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):Αλεξίου, Προδρόμου, Άλβες, Μιράντα, Ελευθερίου, Ρεϊνάλντο – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Σ. Πετρακκίδης.

Αναγεννή (ση)θηκε στο «Θεμιστόκλειο»
«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 1-3 (25-17, 21-25, 22-25, 19-25)
Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας από κάθε άποψη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας κέρδισε στο «Θεμιστόκλειο» την Ανόρθωση με 3-1 σετ. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες μετά από δυο ήττες και διατήρησαν την καλή παράδοση που κτίζουν στη Λεμεσό. Η Ανόρθωση παρά το ότι προηγήθηκε 1-0 δεν τα κατάφερε και έμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Η Ανόρθωση ήταν πολύ καλή στο πρώτο σετ, έλεγξε τον ρυθμό και κέρδισε απέναντι σε μια Αναγέννηση που παρατάχθηκε με αλλαγές 25-17 προηγούμενη 1-0.

Πολύ ωραίο ήταν το δεύτερο σετ με την ομάδα του Μέλκα να κερδίζει το σετ με 25-21 και να ισοφαρίζει την πολύ καλή Ανόρθωση σε 1-1. Οι «πράσινοι» σε καθοριστικά σημεία ήταν πιο εύστοχοι.
Το τρίτο σετ ήταν ακόμα καλύτερο με την Αναγέννηση να δείχνει χαρακτήρα και να κερδίζει 25-22 ανατρέποντας τα δεδομένα αφού το 2-1 για τους «πράσινους» ήταν γεγονός.

Η Αναγέννηση με την ψυχολογία στα ύψη μετά την ανατροπή έφερε τον αγώνα στα μέτρα της και επιβλήθηκε στο τέταρτο σετ 25-19 φεύγοντας με το διπλό και το 3-1 από το «Θεμιστόκλειο».

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Σαββίδης, Παναγιωτίδης, Παγιάν,Ερέρα,Στρουγκάρεβιτς,Σπύρου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Γ. Κοντός

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ):Ντουβαρτζί, Ντεσποτόφσκι,Τοντόροβιτς,Φελάχογλου, Αργκλίλαγος, Αποστόλου . – Αλλαγές: Τόφιας, Στέκας, Πέτρου, Καραγιάννης.

Έρχεται με φόρα το ΑΠΟΕΛ
ΛΕΥΚΟΘΕΟ: ΑΠΟΕΛ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ 3-0 (25-14, 25-14, 25-17)
Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και δίνοντας χρόνο σε παγκίτες το ΑΠΟΕΛ κέρδισε στο «Λευκόθεο» του Εθνικού Λατσιών με 3-0 σετ και πέτυχε την τρίτη συνεχή νίκη ανεβαίνοντας βαθμολογικά και πατώντας τετράδα. Ο Εθνικός Λ. τα έδωσε όλα αλλά έχασε απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο μένοντας ουραγός χωρίς βαθμό.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά και σοβαρά κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-14 και πήρε το προβάδισμα, απέναντι στον Εθνικό που στάθηκε καλά.

Τα ίδια δεδομένα επικράτησαν και στο δεύτερο σετ με το ΑΠΟΕΛ να επιβάλλεται και να κερδίζει τον μαχητικό Εθνικό με 25-14. Το 2-0 ήταν γεγονός. Το τρίτο σετ ο Εθνικός εμφανίστηκε κάπως πιο ανταγωνιστικός εκμεταλλευόμενος και τις αλλαγές του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έλεγξαν όμως τον ρυθμό και κέρδισαν 25-17 και τον αγώνα 3 -0.

ΑΠΟΕΛ(Λ. ΛΟΙΖΟΥ):Κασαμπαλής, Χάλαντα,Δημητρίου,Γεωργίου,Ράμμα, Αβερκίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου,Γκιργκίς, Παναγίδης, Φράγκου, Κυθραιώτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ(M. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Κυπριανού, Κ. Γεωργίου,Προύσαλης, Χριστοφίδης, Κουλέντης,Παμπακάς – Λίμπερο: Προύσαλης Κ. – Αλλαγές: Kουπής, Βραχίμης, Λαγού, Χριστοφορίδης.