Νίκη «ανάσα» για Πανιώνιο!
17/11/2018 17:52

Την δεύτερη του νίκη στην Basket League πανηγύρισε ο Πανιώνιος, αφού επικράτησε του Ρεθύμνου με 88-72, για την 6η αγωνιστική. Χωρίς νίκη ακόμα οι Κρητικοί στο πρωτάθλημα και ζορίζουν γι’ αυτούς τα πράγματα.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά απώλεσαν μια διαφορά 15 πόντων (30-15, 13′), αφού το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεση του (45-44, 25′), ωστόσο αυτό δεν τους στοίχισε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να επιβάλλουν ξανά τον ρυθμό τους και να φτάσουν στην δεύτερη νίκη, που τους κρατά «ζωντανούς» στο πρωτάθλημα και να περάσουν πάνω από τον Κολοσσό, ο οποίος ηττήθηκε από το Λαύριο.

Από την άλλη, ζόρικα είναι τα πράγματα για τους Κρητικούς, οι οποίοι υπέστησαν την 6η τους ήττα στην Basket League και εξακολουθούν να βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Μπαρτ (17π., 5ρ., 5ασ.) και Χριστοδούλου (12π.).

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να παίρνει ένα γρήγορο προβάδισμα (11-3, 6′), με το Ρέθυμνο να μειώνει (11-10, 6′) και να μένει πίσω για πέντε πόντους στο 10′ (21-15). Ο Ντόρσεϊ μπήκε δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και με σερί του (6-0) κι επιμέρους 9-0, οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο 30-15 (13′). Το τάιμ άουτ του Μυκονιάτη λειτούργησε ευεργετικά και το Ρέθυμνο με τους Σιγκούνα – Χριστοδούλου έκανε αντεπίθεση πίσω από τα 6.75 (σερί 14-0), ισοφάρισε (32-32, 18′) κι έκλεισε το ημίχρονο στο 36-35 (20′).

Στην τρίτη περίοδο το ματς εξακολουθούσε να είναι στα ίσια (45-44, 25′), αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης άρχιζε να βρίσκει και πάλι ρυθμό και ξέφυγε (55-44, 27′), για να φτάσει στο 62-49 (30′), μετά από κλέψιμο του Δίπλαρου και κάρφωμα του Σίνγκλερ.

ΣίνγκλερΔίπλαρος και Χάρις διατήρησαν την διαφορά (73-55, 33′), για να φτάσει στην δεύτερη του νίκη ο Πανιώνιος (86-76) στο πρωτάθλημα και να… βυθίζει κι άλλο το Ρέθυμνο.