«Απόδραση» της Μαρσέιγ με χατ-τρικ του Τοβέν
25/11/2018 23:58

Η αντίπαλος του Απόλλωνα στο Γιουρόπα Λιγκ, Μαρσέιγ, με οδηγό τον Φλοριάν Τοβέν που πέτυχε χατ-τρικ, πέρασε από την έδρα της Αμιάν(1-3) για τη 14η αγωνιστική της Ligue 1. Έμεινε στον πάγκο ο Κώστας Μήτρογλου.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Μαρσέιγ – μετά από εκείνη της περασμένης αγωνιστικής εντός έδρας με την Ντιζόν – καθώς επικράτησε 3-1 της Αμιάν στο “Stade Crédit Agricole de la Licorne”.

Ο Ντιαμπασί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του ματς. Ο Τοβέν στο 26ο ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο ίδιος στο 80ό έβαλε μπροστά την ομάδα της Μασσαλίας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφθασε στο χατ-τρικ, καθώς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο τεχνικός των “Phoceens”, Ρουντί Γκαρσιά, δεν χρησιμοποίησε τον Έλληνα διεθνή επιθετικό, Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση της Αμιάν από τον πάγκο.

ΑΜΙΑΝ: Γκιρντνέρ, Κραφτ, Γκουανό, Ντιμπασί, Λεφόρ, Μονκοντουί, Γκναορέ, Μπλιν (87′ Γκάνσο), Οτέρο (62′ Μποντμέρ), Γκόντος, Μεντόσα.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Μανταντά, Σαρ, Ραμί, Ρολάντο, Σάκαϊ, Οκάμπος, Λοπέζ, Σανσόν, Τοβέν, Παγέτ (89′ Καμαρά), Ενζιέ (65′ Ζερμέν).