Πήρε το σημαντικότερο, αλλά…
02/12/2018 21:52

Η Ανόρθωση, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Ερμή με 2-1 και συνάμα, παίρνοντας την πρώτη νίκη από τις τρεις που έχει θέσει ως στόχο, για τις αναμετρήσεις που έχει να δώσει εντός έδρας πριν το ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Ο Γιούργκεν Στρέπελ εξέπληξε… άπαντες με την κίνησή του να δώσει φανέλα βασικού στον Κοφί, σε ένα χώρο όπου δεν τον είδαμε ξανά να αγωνίζεται. Αλλιώς μας συστήθηκε ο Γάλλος. Ο Κοφί, όχι μόνο ανταποκρίθηκε στο νέο ρόλο που του έθεσε ο Ολλανδός προπονητής, αλλά ήταν και εκ των κορυφαίων, σκοράροντας και το δεύτερο γκολ της «Κυρίας», φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας ως κρυφός κυνηγός. Όχι και… άσχημα!

Στο γενικό κομμάτι όμως, οι κυανόλευκοι έχουν ακόμη θέματα. Δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν την εστία του Ερμή, τουλάχιστον μέχρι το 40’. Αν εξαιρέσουμε το γκολ του Ντουρις και ένα σουτ του Ράγιος από το… σπίτι του, τίποτα το ιδιαίτερο. Και στη συνέχεια της αναμέτρησης δηλαδή, δεν έπαιξε σπουδαίο ποδοσφαιρο. Ήταν όμως αποτελεσματική. Στην πρώτη ευκαιρία που βρήκε τόσο στο Α’ ημίχρονο, αλλά και στο Β’ ημίχρονο, τις μετουσίωσε σε γκολ. Τέλεια, αλλά…

Αν θέλει η Ανόρθωση να επιστρέψει… πραγματικά και να κυνηγήσει όποιες πιθανότητες υπάρχουν για έξοδο στην Ευρώπη μέσω πρωταθλήματος, πρέπει να βελτιωθεί αισθητά για να μην χάσει το «τρένο». Εμφανίζει αδυναμίες ανά διαστήματα, ενώ δεν έχει διάρκεια στην απόδοσή της. Μέχρι τότε όμως, καλή είναι και η ουσία…

ΠΑΛΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ…
Κάθε εβδομάδα θα μας αναγκάζει να κάνουμε… ειδική αναφορά προς το πρόσωπό του, ο Δημήτρης Δημητρίου. Πριν μια βδομάδα, είπε «όχι» στον Ντάρμπισαϊαρ, δύο φορές. Σήμερα, έκανε μια εξαιρετική επέμβαση σε δεύτερο χρόνο, στο τετ α τετ του Κειτά όταν το παιχνίδι ήταν στο 1-0. Η πρώτη, στο σουτ του Μαρτίνιουκ, μπορούσε να του στοιχήσει, όμως έδειξε να έχει εξαιρετικά αντανακλαστικά και τοποθέτηση, διώχνοντας την μπάλα με το ένα χέρι.