Ο Σαλάχ… επέστρεψε! (BINTEO)
08/12/2018 16:26

Ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ έφτασε στο χατ-τρικ απέναντι στη Μπόρνμουθ στο Vitality Stadium και πρωταγωνίστησε στην τρομερά άνετη νίκη της Λίβερπουλ με το τελικό 4-0 για την 16η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, τρεις μέρες πριν από το ματς… ζωής και θανάτου στο Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Νάπολι.

Ο ποδοσφαιριστής που φτάνει πιο γρήγορα από κάθε άλλον στην ιστορία του κλαμπ του Μέρσεϊσαϊντ έγινε ο Σαλάχ, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 52 παιχνίδια για τα… 43 τέρματα τα οποία μετράει πλέον με την κόκκινη φανέλα στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Κλοπ έφτασε πολύ άνετα στο τελικό 4-0 απέναντι στην ομάδα του Σον Ντάις, έχοντας μάλιστα και… χαλαρότητα στο παιχνίδι, ώστε ν’ απολαύσει πλέον ήρεμη το ντέρμπι της Τσέλσι με τη Μάντσεστερ Σίτι και να περιμένει ένα… καλό αποτέλεσμα των «μπλε». Στο 48ο λεπτό, ο Μοχάμεντ Σαλάχ που δέχθηκε και κακό πάτημα από τον Κουκ, έφτασε στην περιοχή και μπροστά από τον Άκε πλάσαρε χαμηλά για το 2-0, ενώ, το τρίτο γκολ της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ ήρθε από πόδια… γηπεδούχου, με τον Κουκ να πετυχαίνει αυτογκόλ σε σέντρα που επιχείρησε από αριστερά ο Ρόμπερτσον. Ο «Φαραώ» θα έφτανε και στο προσωπικό του χατ-τρικ για το τελικό 4-0 στο 77ο λεπτό, παίρνοντας μια βαθιά μπαλιά κι αφού πρώτα νίκησε στην κόντρα τον προσωπικό του αντίπαλο, ξεφεύγοντας δις και από τον Μπέγκοβιτς για να πλασάρει άνετα παρά την προσπάθεια του… ταλαιπωρημένου Άκε…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπόρνμουθ: Μπέγκοβιτς, Φράνσις, Κουκ, Άκε, Ντάνιελς (83′ Ρίκο), Μπρουκς (65′ Μουσέτ), Λέρμα, Σέρμαν, Στάνισλας (83′ Μινγκς), Φρέιζερ, Κινγκ

Λίβερπουλ: Άλισον, Μίλνερ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Σακίρι (65′ Μανέ), Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Κεϊτά (65′ Λαλάνα), Σαλάχ, Φιρμίνο (81′ Χέντερσον)