Ταπεινωτική ήττα με τριάρα για Ρεάλ! (ΒΙΝΤΕΟ)
12/12/2018 21:57
Τι κι αν έγινε η πρώτη ομάδα που νίκησε τη Ρεάλ στη Μαδρίτη σε φάση ομίλων του Champions League από το 2009; Έμεινε στην τελευταία (4η) θέση του ομίλου κι αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέτριψε τους “μερένγκες” στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” με 3-0 και τους υποχρέωσε στη χειρότερη εντός έδρας ήττα τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις! Η ομάδα της ρωσικής πρωτεύουσας άνοιξε το σκορ με τον Τσαλόβ στο 37ο λεπτό, ενώ στο 43ο ο Σενίκοβ διεύρυνε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ της νίκης (0-3) πέτυχε ο Σίγκουρντσον στο 73ο. Η ΤΣΣΚΑ έγινε η πρώτη ομάδα που νικά δύο φορές τη Ρεάλ στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, αλλά δεν προκρίνεται στην επόμενη.

Την τρίτη θέση και το εισιτήριο για τους 32 του Europa League κατέλαβε η Βικτόρια Πλζεν. Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κόβαρικ στο 62ο λεπτό, η Ρόμα ισοφάρισε με τον Ουντέρ στο 68′ – ο Κώστας Μανωλάς ήταν στο βασικό σχήμα των “τζαλορόσι” – αλλά η Βικτόρια πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τo Εuropa League με το γκολ του Τσόρι ύστερα από τέσσερα λεπτά (72′).

Οι ήττες ανώδυνες για τις ομάδες της ισπανικής και ιταλικής πρωτεύουσας αντίστοιχα. Πριν την έκτη αγωνιστική, ήταν γνωστό ότι η Ρεάλ είχε προκριθεί ως πρώτη και η Ρόμα ως δεύτερη.