Κακός «δαίμονας» της «Κυρίας»
15/12/2018 20:54

Ανόρθωση και Πάφος έμειναν στην ισοπαλία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» 2-2, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν ευχαριστημένοι με αυτό το βαθμό όπως εξελίχθηκε. Η ομάδα της Πάφου που δεν δέχεται ήττα για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα κόντρα στην «Κυρία». Η Ανόρθωση που προσπάθησε και ήθελε αυτή τη νίκη, δεν κατάφερε να βρει το «χρυσό» γκολ μετά το 2-2 του Νέμετς και έτσι βλέπει τη διαφορά από τις πιο πάνω θέσεις να αυξάνεται.

Η Πάφος, που μπήκε στο παιχνίδι για να διαφυλάξει περισσότερο τα νώτα της, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο 13′ με το αυτογκόλ του Σίλντενφελντ. Στη συνέχεια η Ανόρθωση αντέδρασε και τα κατάφερε με τον Καττσαράβα στο 23′, όμως η πίεση που έβαλε μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου, δεν καρποφόρησε.

Κάτι που έγινε όμως με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου, όταν ο Ντόβπνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 51′. Έπειτα, εκεί που έδειχναν οι γηπεδούχοι ότι ήλεγχαν το παιχνίδι, μια λάθος εκτίμηση του Δημητρίου έβαλαν ξανά στο παιχνίδι την Πάφο, στο 67′ όταν ο Νέμετς πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Οι γηπεδούχοι… κατηφόρισαν το γήπεδο στη συνέχεια, βρήκαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, κυρίως με τον Κατσαράβα, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ανόρθωση: Δημητρίου, Αρτυματά, Κοφί(89′ Κάτσαρ), Σίλτενφελντ, Ντουγκλάο, Ζοάο Βίκτορ, Ράγιος, Πράνιτς, Μπεσάτ(75′ Μικελτάντζε), Ντούρις, Κατσιαράβα

Πάφος: Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Ράσιτς(87′ Παναγιώτου), Ζάντερ, Κουλς, Φόλπρεχτ(90+4 Λουλίνια), Ανγκούλο(90+2 Ντέτζμεκ), Νέμετς, Ντόβμπνια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουγκλάο, Κοφί, Βίκτορ (3η) / Ράσιτς (3η), Μολ, Ζάντερ, Παναγιώτου