ΤΕΛΙΚΟ: Ν. Σαλαμίνα-Ένωση 0-0 (ΦΩΤΟΣ)(Χορηγός η Bet On Alfa)
16/12/2018 19:00

Η Ν. Σαλαμίνα υποδέχεται την Ένωση Νέων Παραλιμνίου σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Το παιχνίδι άρχισε στις 18:00 και είναι σε εξέλιξη.

ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ SUPER SPORT FM 104,0 ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗ CYTAVISION SPORTS 1.

Άρχισε το παιχνίδι

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ

ΣΧΟΛΙΟ-8ο λεπτό: Χωρίς φάση τα πρώτα λεπτά. Παιχνίδι κέντρου από τις δυο ομάδες οι οποίες προσπαθούν να εξουδετερώσουν πρώτα τα ατού του αντιπάλου.

10΄ Σουτ του Πίττα δίπλα από το δοκάρι.

18΄ Σουτ του Τιάγκο απέκρουσε ασταθώς ο Κλέιμαν κι απομάκρυναν οι αμυντικοί.

25′ Σουτ του Αμπαρτζουμιάν μακριά από την εστία του Βεσελόφσκι.

37΄ Σουτ του Ζάρατε εντός περιοχής έσωσε ο Βεσελόφσκι. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

38΄Δοκάρι της Ένωσης σε μακρινό σουτ του Ουντόζι.

ΣΧΟΛΙΟ-38ο λεπτό: Η Ένωση κερδίζει τις εντυπώσεις μέχρι στιγμής. Κατάφερε με σωστή αμυντική λειτουργία να σταματήσει τους γρήγορους επιθετικούς των “ερυθρόλευκων”, ενώ απείλησε σοβαρά την αντίπαλη εστία και είναι η ομάδα που δικαιούταν ένα γκολ καθώς στάθηκε άτυχη στο δοκάρι του Ουντόζι.

40′ Ο Ζάρατε προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Βεσελόφκσι που πρόλαβε όμως και απέκρουσε.

44΄Μακρινό σουτ του Ζάρατε μόλις άουτ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ Β΄ ΜΕΡΟΣ

46΄Σουτ του Ζάρατε απέκρουσε πέφτοντας ο Βεσελόφσκι.

53΄Συρτό σουτ του Μιντίκκη στα χέρια του Κλέιμαν.

54΄Ο Πίττας ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς έκανε πλασέ που σταμάτησε ο Βεσελόφσκι.

61΄Νέο σουτ του Ζάρατε μάζεψε ο Βεσελόφσκι.

ΣΧΟΛΙΟ- 61ό λεπτό: Η Ν. Σαλαμίνα δείχνει διάθεση και παίζει πιο επιθετικά, αλλά δεν δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες. Η Ένωση εξακολουθεί να αμύνεται σωστά και να είναι απειλητική.

67΄ Πλασαριστό σουτ του Ρασμούσεν, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και έφυγε κόρνερ.

72΄Ο διαιτητής Αναστάσης Αναστάση δέχεται τις πρώτες βοήθειες καθώς φάνηκε να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα στο πόδι. Συνεχίζει πάντως το παιχνίδι.

76΄Ο Κουμής ανέτρεψε τον Κορέια στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ήταν καθαρή περίπτωση πέναλτι.

80΄Εξαιρετικό κτύπημα φάουλ του Μαργκάσα, “απογειώθηκε” ο Κλέιμαν και η μπάλα αποκρούστηκε στη συνέχεια από το οριζόντιο δοκάρι.

82΄Πέναλτι για τη Ν. Σαλαμίνα. Σέντρα του Ελουντού η μπάλα στο σώμα του Αμπαρτζουμιάν και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. λανθασμένη απόφαση καθώς η μπάλα κτύπησε κάτω από τη μασχάλη του αμυντικού.

83΄ Ο Τιάγκο εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

89΄Διπλή ευκαιρία για την Ένωση. Ο Ζάρατε από κοντά με σουτ ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε σωτήρια επέμβαση με τα πόδια, ενώ νέο σουτ σταμάτησε στον Γκολομπάρτ σε φάση που οι “βυσσινί” ζήτησαν πέναλτι.

90+3΄Ο Κουμής σούταρε έξω.

Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Νουρ, Μιντίκκης (66΄ Σιαθάς), Κορέια, Τιάγκο, Ελουντού (90΄Σικόρσκι), Κίνγκσλεϊ

Στον πάγκο: Αλβμπόγκε, Σεργίου, Λεμέσιος, Σικόρσκι, Αζίζ, Θεοδώρου, Κωστή, Νικολάου.

ΕΝΩΣΗ (Κάριτ Φελκ): Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (69΄Μουλαζίμης), Αγγελή, Κυριάκου, Ενόχ (69΄Μαϊσουράντζε), Ριέρα, Ζάρατε, Πίττας, Ουντόζι (66΄Κουμής), Ρασμούσεν.

Στον πάγκο: Πέτρου, Μαγκάτε, Σερμπάκοφ, Ελευθερίου, Βαλλιάνος, Φράγκος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστάση Αναστάσης, ( Ιωάννης Λαζάρου, Μιχάλης Μαρίνου), 4ος Διαιτητής: Αβραάμ Τσούκκας, Παρατηρητής:  Ανδρέας Γεωργίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκολομπάρτ /Ολίβα, Αμπαρτζουμιάν (3η)