Οι Κινγκς χάλασαν την βραδιά του Νοβίτσκι και του Ντόντσιτς
17/12/2018 08:24

Οι Κινγκς άλωσαν το Ντάλας με 120-113 και έσπασαν το σερί των 11 νικών που είχαν οι Μάβερικς εντός έδρας. Αποθέωση για Νοβίτσκι, πάλευε μόνος του ο Ντόντσιτς (VIDEO).

Οι δύο ομάδες-έκπληξη της χρονιάς διασταυρώθηκαν στο American Airlines Center του Ντάλας. Και φυσικά το αποτέλεσμα δεν θα μπορούσε να είναι παρά μία… έκπληξη. Δυσάρεστη, για τους γηπεδούχους. Οι Κινγκς κράτησαν τους Μάβερικς στο 41,7%, είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν σε άλλη μία σπουδαία νίκη με 120-113, δίνοντας τέλος σε ένα σερί 11 νικών που μετρούσαν οι Μάβερικς στο γήπεδό τους. Παράλληλα, χάλασαν τόσο το φετινό ντεμπούτο του Νοβίτσκι στο Ντάλας, όσο και την φοβερή βραδιά του Λούκα Ντόντσιτς.

Ο μεν Νοβίτσκι αποθεώθηκε με standing ovation από το κοινό του Ντάλας όταν μπήκε για πρώτη φορά στο παρκέ 3’17” πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, εντούτοις δεν έπαιξε πάνω από οκτώ λεπτά, όλα στο πρώτο ημίχρονο. Ο δε Ντόντσιτς έκανε πάλι… υπερωρίες λόγω της απουσίας των Ντένις Σμιθ και Τζέι Τζέι Μπαρέα, ωστόσο είχε άλλη μία καταπληκτική βραδιά στο ΝΒΑ, καθώς σκόραρε 28 πόντους με 9/15 σουτ και 9/14 βολές, μοίρασε 9 ασίστ και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Είχε όμως και πολλά προβλήματα στην άμυνα απέναντι στους ταχύτερους και πιο ευέλικτους γκαρντ του Σακραμέντο.

Ο ΝτιΆαρον Φοξ πέτυχε 28 πόντους με 11/19 σουτ, όσους είχε και ο Μπάντι Χιλντ (28 με 12/23 σουτ), οι παίκτες δηλαδή που έκαναν την διαφορά στο ματς και βοήθησαν τους Κινγκς να αιφνιδιάσουν εξ αρχής τους Μάβερικς (4-13 στο 4′) και έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο να ξεφύγουν στο 35′ με 81-93. Η ομάδα του Ντέιβ Γιέργκερ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ στην τέταρτη περίοδο από τους γηπεδούχους.

Νταμπλ-νταμπλ είχε ο Νεμάνια Μπιέλιτσα (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 τάπες), ενώ καλός ήταν και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) για το Σακραμέντο. Καλή εμφάνιση έκανε επίσης και ο Κώστας Κουφός, που πέτυχε 8 πόντους με 4/6 σουτ ερχόμενος από τον πάγκο. Ο διεθνής σέντερ έπαιξε 16 λεπτά και είχε ακόμα 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και +7 στον δείκτη “+/-“.