Η απίστευτη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς με 93-76! Από το 2004 είχε να φύγει με τη νίκη από τη Μόσχα η ισραηλινή ομάδα!

Μία παράδοση 14 ετών έσπασε στη Μόσχα η Μακάμπι! Μέχρι σήμερα η ισραηλινή ομάδα μετρούσε 10 συνεχόμενες ήττες στην ρωσική πρωτεύουσα, όπου είχε να φύγει με τη νίκη από τις 12 Φεβρουαρίου 2004. Το έκανε όμως σήμερα (11/1). Η Μακάμπι έλεγξε σταθερά το ματς από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και επικράτησε της ΤΣΣΚΑ με 76-93, σπάζοντας παράλληλα και ένα σερί 9 ηττών (ανεξαρτήτως έδρας) στις αναμετρήσεις με την ΤΣΣΚΑ.

Ο MVP

Ο Γιοβέλ Ζούσμαν έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην EuroLeague. Ο νεαρός φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 27’48”.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μακάμπι σούταρε με το εκπληκτικό ποσοστό 74,5% στα δίποντα! Η ομάδα του λαού είχε συνολικά 35/47 δίποντα στο παιχνίδι, σε ένα ματς στο οποίο είχε μόνο 4/21 τρίποντα και 11/17 βολές

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε στο παρκέ με φόρα από τις διαδοχικές νίκες που σημείωσε στο ξεκίνημα του 2019, αλλά η Μακάμπι φρόντισε να της κόψει από νωρίς τον αέρα. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεπέρασε γρήγορα το αρχικό 16-4 της ΤΣΣΚΑ στο 5ο λεπτό, ισορρόπησε το παιχνίδι και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου έριξε την διαφορά στους δύο πόντους (24-22). Η Μακάμπι δεν άργησε να πάρει και τα ηνία του αγώνα. Το έκανε στην δεύτερη περίοδο. Στο 11′ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 24-26 και με εξαίρεση το σημείο η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε με 29-28 (12′), δεν έχασε ούτε στιγμή ξανά το προβάδισμα. Η Μακάμπι έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα προβάδισμα πέντε πόντων (41-46) και όχι μόνο το διατήρησε μέχρι τέλους, αλλά ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στις κερκίδες της Μέγκασπορτ Αρίνα βρέθηκαν 5.645 θεατές για τον πρώτο εντός έδρας αγώνα της ΤΣΣΚΑ στο 2019. Μόνο στο ματς με την Νταρουσάφακα είχε μικρότερη προσέλευση (4.712 θεατές) η ρωσική ομάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Ρίζικ, Βοϊνόβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 41-46, 62-64, 76-93.

TΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16, Μπόλομποϊ, Πίτερς 3, Ροντρίγκεθ 2, Βοροντσέβιτς 3, Κλάιμπερν 16, Χίγκινς 6, Χάκετ 8, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 8, Χάινς 2, Χάντερ 12.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι, Γουίλμπεκιν 9, Ο’Μπράιαντ 14, Καλοϊάρο 9, Ρολ 8, Κέιν 10, Αβντίγια, Τάιους 12, Ντιμπαρτολομέο 8, Κοέν 2, Μπλακ 4, Ζούσμαν 15.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 18/37 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/21 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 35/47 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 11/17 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στην 19η “στροφή” της EuroLeague η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα υποδεχθεί τη Μπάγερν Μονάχου (17/1, 19:00), ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα φιλοξενήσει τη Μπαρτσελόνα (17/1, 21:05).

BET ON ALFA: Παίξε online και πάρε Bonus 100% με την πρώτη κατάθεση μέχρι 100 Ευρώ