Αρκούδα μόνο στην τέταρτη περίοδο
17/01/2019 21:24

Κόρι Χίγκινς και Αντρέι Βοροντσέβιτς έμειναν εκτός, ο πρώτος εξαιτίας ενός τραυματισμού, ο δεύτερος με απόφαση του Δημήτρη Ιτούδη, η Μπάγερν Μονάχου ήταν σκληρό καρύδι στη Μόσχα, στο τέλος όμως η ΤΣΣΚΑ ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη (77-70) για τη 19η αγωνιστική της EuroLeague 2018/19.

Στο 14-5 πλέον οι Ρώσοι που είναι γεγονός ότι για ακόμα μία φορά προβλημάτισαν, στο 9-10 η Βαυαροί, σε ένα αποτέλεσμα που ευχαριστεί τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού στο κυνήγι της οκτάδας. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Γουίλ Κλάιμπερν, κακό βράδυ για τους Νάντο Ντε Κολό, Κάιλ Χάινς, Οθέλο Χάντερ, ξεχώρισαν οι Νιχάντ Τζέντοβιτς – Λέον Ραντόσεβιτς από τη Μπάγερν που λίγο έλειψε να κλέψει το ματς.

O MVP

Γουίλ Κλάιμπερν, το υπερόπλο! Σε τρομερή κατάσταση ο Αμερικανός, ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε ακόμη έναν αγώνα. Σε κάτι λιγότερο από 30 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 20 πόντους από 4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 6/6 βολές, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε μία ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, δεν έκανε λάθος και συγκέντρωσε 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τρομερά κακή η πρώτη περίοδος της ΤΣΣΚΑ, που είχε 2/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές και μία ασίστ, πριν κλείσει το πρώτο μέρος με 5/18 δίποντα και ποσοστό ευστοχίας που μετά βίας άγγιζε το 28%. Στους πέντε πόντους έμεινε ο Νάντο Ντε Κολό με ένα εύστοχο σουτ, με 1/7 δίποντα έκλεισε τη βραδιά ο Οθέλο Χάντερ που έπαιξε κάτι λιγότερο από έντεκα λεπτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το 0-8 της Μπάγερν στο δεύτερο λεπτό (από έξι πόντους του Ντάνγκουμπιτς) ήταν εντυπωσιακό, ακόμη πιο εντυπωσιακό όμως ήταν το +14 (6-20) των Γερμανών στα τέλη της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν άσχημα στο ματς, είχαν 1/9 δίποντα και 0/4 τρίποντα έως το όγδοο λεπτό, απάντησαν όμως με ένα μικρό 7-0 για να κλείσουν το δεκάλεπτο κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Κλάιμπερν και γκολ-φάουλ του Ντε Κολό να μειώσουν στο 19-22 στο 11′. Ο Κόπονεν κι ο Ντέρικ Γουίλιαμς κράτησαν τους Γερμανούς μπροστά (21-30), οι Ρώσοι είχαν όμως βρει ρυθμό και είχαν γίνει πλέον απειλητικοί, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να δώσουν το δικό τους τέμπο στο ματς. Και μόνο που έκλεισαν το πρώτο μέρος στο -2 (35-37), ήταν αρκετό για να τους βάλει σε τροχιά νίκης.

Η Μπάγερν συνέχισε να είναι σκληρό καρύδι και στην τρίτη περίοδο, όταν οι Ραντόσεβιτς – Ντάνγκουμπιτς την κράτησαν στο +6 (42-48) στο 25′, πριν ο Γουίλιαμς κι ο Κόπονεν πάρουν τη σκυτάλη για το 46-50 και το 49-53 προς τα τέλη του δεκαλέπτου. Δεν το περίμεναν πολλοί, όμως οι Γερμανοί άντεχαν, όχι όμως μέχρι τέλους. Η ομάδα του Ιτούδη πήρε για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα στο 33 (61-60 με δίποντο του Ροντρίγκεθ), ο Μπολομπόι ήταν εκείνος που με δύο σερί καλάθια έγραψε το 70-64 και αυτός που έκρινε εν τέλει την αναμέτρηση, για να σταθεί η ΤΣΣΚΑ όρθια, χωρίς όμως να παίξει μπάσκετ υψηλού επιπέδου, χωρίς οι αστέρες της να λάμψουν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5297 θεατές βρέθηκαν στη MEGASPORT Arena της Μόσχας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Κόρτες, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 35-37, 52-57, 77-70

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 5 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπολομπόι 9 (1), Πίτερς 3 (1), Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 11 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Κλάιμπερν 20 (2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάκετ 12 (2/4 δίποντα, 8/9 βολές), Κουρμπάνοφ 9 (3), Χάινς 4, Χάντερ 2 (1/7 δίποντα)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 8 (1), Χομπς 4, Κινγκ, Κόπονεν 11 (1), Ραντόσεβιτς 10, Λο 2, Τζέντοβιτς 12 (1), Αμάιτσε, Γιόβιτς 10 (2), Μπαρτέλ 2, Γουίλιαμς 10 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ογκουνσίπε

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 13/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 24/27 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 17/29 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 18/20 βολές, 21 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 3 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει στις 25/1 στις 21:00 με τη Μπαρτσελόνα στην Ισπανία, ενώ η Μπάγερν Μονάχου θα αντιμετωπίσει την ίδια μέρα στις 19:00 τη Χίμκι στη Μιστίστσι Αρίνα.