Εκανε την ανατροπή και περιμένει η Μπαρτσελόνα (vids)
17/01/2019 00:40

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-0 την Λεβάντε, πήρε τη ρεβάνς του 2-1 όμως για να πάει στους «8» του Copa del Rey περιμένει την ένσταση των Βαλενθιάνων για αντικανονική χρησιμοποίηση παίκτη στο πρώτο ματς.

Οι Blaugrana λύγισαν 3-0 τους Βαλενθιάνους, οι οποίοι αν δικαιωθούν στις αίθουσες της αθλητικής δικαιοσύνης, θα έχουμε ένα ανεπανάληπτο σκηνικό, καθώς δεν θα υπάρχει στο σκορ καθαρός νικητής [3-0 και οι δύο αγώνες, ο πρώτος στα… χαρτιά]. Παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον να δούμε τον τρόπο με τον οποίο θα αποφασιστεί η ομάδα που θα περάσει στην επόμενη φάση από την Ισπανική Ομοσπονδία. Αυτή τη στιγμή, δεν προκύπτει από πουθενά τι θα συμβεί σε περίπτωση που δικαιωθεί η Λεβάντε.

Στο αγωνιστικό, αν και όλα έδειχναν να κυλούν καλά για την Λεβάντε, όλα διαλύθηκαν μέσα σε ένα λεπτό καθώς η Μπαρτσελόνα πέτυχε δύο κολλητά γκολ με μεγάλη δόση τύχης. Στο 30′ ο Μέσι έκανε τρομερή ενέργεια και έδωσε πάρε-βάλε στον Ντεμπελέ, εκείνος έκανε το πλασέ και η μπάλα πήρε κόντρα για να πάει στα δίχτυα. Στο 31′ ο Αργεντινός έβγαλε εξαιρετική πάσα πάλι στον Ντεμπελέ, εκείνος πέρασε τον Φερνάντεθ αλλά πήγε πλάγια, όμως το πλασέ του από δύσκολη θέση με κάποιο απίθανο τρόπο πέρασε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και δύο αμυντικούς και πήγε στα δίχτυα.

Στην επανάληψη και το 54′ ο Σεμέντο έφυγε από δεξιά, έκανε την πάσα στον Μέσι και ο σταρ των Καταλανών με τσίμπημα από κοντά έγραψε το 3-0, το οποίο παρέμεινε μέχρι στο τέλος και αφήνει ανοικτό ένα περίεργο σενάριο.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Σίλεσεν, Τζόρντι Αλμπα (73′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μουρίγιο, Λενγκλέ, Σεμέντο, Βιδάλ, Ράκιτιτς, Αρτούρ, Κουτίνιο (63′ Σουάρες), Ντεμπελέ (77′ Ντένις Σουάρες), Μέσι.

Λεβάντε (Πάκο Λόπεθ): Φερνάντεθ, Κόκε, Ποστίγο (70′ Τζέισον), Καμπάκο, Ρόζερ, Καμπάνια (68′ Ντουκουρέ), Πρτσιτς, Μπάρντι, Σιμόν, Μπόατενγκ, Μαγιοράλ (60′ Ντουαμένα).

Πέρασε η Εσπανιόλ
Στο πρώτο ματς ανάμεσα σε Εσπανιόλ και Βιγιαρεάλ, οι Αμαρίγιος έκαναν τρομερό comeback στα τελευταία λεπτά και το 0-2 έγινε 2-2, όμως στη ρεβάνς στην Καταλονία δεν είχαν κάτι αντίστοιχο. Η Εσπανιόλ πήρε δύο πέναλτι σε διάστημα τριών λεπτών (34′ – 37′) και οι Πιάτι και Μπόρχα Ιγλέσιας έκαναν το 2-0. Η Βιγιαρεάλ πήρε ξανά ελπίδα στο 42′ με τον Σάμου, όμως αυτή τη φορά δεν έκανε την ανατροπή καθώς στο 74′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ο Μπόρχα Ιγλέσιας [γιόρτασε τα 26 του] διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σφραγίζοντας την πρόκριση στους «8».