ΒΙΝΤΕΟ: Με… δώρα και Σαλάχ στο +7
19/01/2019 19:07

Η άμυνα της Πάλας και ο Σπερόνι έκαναν δώρα, ο Σαλάχ και οι Κόκκινοι τα εκμεταλλεύθηκαν και η Λίβερπουλ με το 4-3 βρέθηκε στο +7 από τη Σίτι!

Η Λίβερπουλ δέχθηκε για πρώτη φορά φέτος στο Ανφιλντ δυο γκολ για την Premier League, δεν έπεισε ανασταλτικά, αλλά τα… δώρα της Πάλας ήταν πολλά, πάρα πολλά και οι Κόκκινοι δεν τα αρνήθηκαν. Οι Reds επικράτησαν 4-3 των Λονδρέζων, βρέθηκαν στο +7 από τη Σίτι (με ματς περισσότερο), ενώ ο Σαλάχ έφτασε τα 50 στη διοργάνωση.

Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε και στο 8ο λεπτό είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, αλλά ο Σαλάχ δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Η Κρίσταλ Πάλας ήταν πολύ καλή στο ανασταλτικό κομμάτι, έκλεισε τους διαδρόμους για τους Reds και κατάφερε μετά το 30ο λεπτό να ισορροπήσει το ματς. Μάλιστα, στο 34′ οι Λονδρέζοι «πάγωσαν» το Ανφιλντ, όταν από σέντρα του Ζαχά, ο Τάουνσεντ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 1-0. Ωστόσο, οι Κόκκινοι έκαναν… restart στην επανάληψη κι έβαλαν πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Εντονη πίεση με το… καλημέρα, τραγική αμυντικά η φιλοξενούμκενη και μόλις στο 47′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Φαν Ντάικ έκανε το μακρινό σουτ, η άμυνα της Πάλας «κοιμήθηκε» και ο Σαλάχ με ωραίο τσίμπημα πέτυχε το 1-1. Στο 53′ ο Φιρμίνο βρήκε χώρο, η μπάλα σε… σώματα και η Λίβερπουλ έφτασε στο 2-1. Οι «αετοί» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν στο 65’ με τον Τόμκινς. Ομως, ο Σπερόνι… φρόντισε στο 75′ να κάνει τη… γκάφα της χρονιάς, έστειλε τη μπάλα προς τα μέσα και ο Σαλάχ απλά την έσπρωξε στα δίχτυα. Ο Μανέ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το 4-2, ενώ ο Μαξ Μέγιερ στο 90+5’ διαμόρφωσε το 4-3.