Πρόκριση με Ντουρμισάι και Σαραμαντά
22/01/2019 17:31

Με τον Ντουρμισάι να ευστοχεί σε πέναλτι (53′) και τον Σαραμαντά να σκοράρει (75′) το πρώτο γκολ της καριέρας του, ο Πανιώνιος επικράτησε με σκορ 2-0 του ΠΑΣ και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Πανιώνιος και ΠΑΣ Γιάννινα αναμετρήθηκαν στη Νέα Σμύρνη, στη ρεβάνς του 1-1 των Ζωσιμάδων, για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας και με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Μια πρόκριση που βάφτηκε κυανέρυθροι, καθώς οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει δύο καλές στιγμές μπροστά από την αντίπαλη εστία, με πρωταγωνιστή τον Μάνο, στο ντεμπούτο του με τους Ηπειρώτες. Ο Μανοΐλοβιτς σταμάτησε τον 25χρονο φορ στο 6′, ενώ στο 18′ το διαγώνιο σουτ του Μάνου μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ.

Ο Πανιώνιος απάντησε με δύο ευκαιρίες του Ντουρμισάι. Πρώτα στο 23′, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη των γηπεδούχων, το συρτό σουτ που επιχείρησε ο 22χρονος φορ σταμάτησε ο Νεόφυτος με το πόδι και τη βοήθεια του δοκαριού. Και μετά στο 34′, όταν σε γύρισμα του Μανθάτη από δεξιά, ο Ντουρμισάι επιχείρησε ένα εντυπωσιακό εναέριο σουτ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ.

Το ημίχρονο έκλεισε δίχως τέρματα, από τη στιγμή που ο Κάστρο στο 45′ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γύρισμα του Μιχαήλ από κόρνερ του Βιδάλ και με προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ από τα δύο μέτρα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος ευτύχησε να προηγηθεί, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντουρμισάι, σε παράβαση που καταλογίστηκε από τον Βρέσκα για χέρι του Ευαγγέλου στην περιοχή, με αποτέλεσμα τις διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων.

Το 1-0 από το 53′ έφερνε σε θέση οδηγού τον Πανιώνιο στο ματς, που έχασε τον ρυθμό μέσα από τα νεύρα των πάγκων που μεταφέρονταν στον αγωνιστικό χώρο. Διακοπές, κάρτες και αλλαγές πρωταγωνίστησαν στο 20λεπτο που ακολούθησε το γκολ του Ντουρμισάι, μέχρι να έρθει ο Σαραμαντάς για να σφραγίσει την πρόκριση των κυανέρυθρων στο 75′.

Ο αριστερός μπακ του Πανιωνίου πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, το πρώτο μάλιστα στην επαγγελματική του καριέρα, βάζοντας το ματς για… ύπνο. Ο Μανθάτης έκανε το γύρισμα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαραμαντάς έγινε κάτοχος της μπάλας, απέφυγε τον Αποστολόπουλο και με το δεξί έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά στην αριστερή γωνία του Νεόφυτου για το 2-0.

Ο Αθανασιάδης στο 94′ αστόχησε με το κεφάλι, σε ένα χρονικό σημείο που ούτως ή άλλως δεν θα άλλαζε κάτι, με τον Πανιώνιο να γίνεται η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού, περιμένοντας να μάθει την επόμενη ομάδα που θα κληθεί να αντιμετωπίσει σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης.