Η βαθμολογία στην Super League
17/02/2019 21:32

Δείτε τη βαθμολογία της Super League μετά την επικράτηση (4-1) του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με την ΑΕΚ και την ολοκλήρωση των έξι εκ των οκτώ ματς της 21ης αγωνιστικής.

H 21η αγωνιστική της Super League ξεκίνησε με δύο παιχνίδια το Σάββατο (16/2). Ο Ατρόμητος, ο οποίος νίκησε 2-0 στους “Ζωσιμάδες” τον ΠΑΣ Γιάννινα, κρατά γερά στα χέρια του τα “κλειδιά” της τέταρτης θέσης.

Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, έστω με το ισχνό 1-0 ξεπέρασε το εμπόδιο του Αστέρα στο ΟΑΚΑ. ΑΕΛ και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, ενώ ίδιο ήταν το σκορ και στο “Κλ. Βικελίδης” ανάμεσα στον Άρη και τον Πανιώνιο με τους κίτρινους να παίζουν με δέκα παίκτες από το 11ο λεπτό. Έτσι έχασε έδαφος, καθώς η διαφορά του από τον τέταρτο, Ατρόμητο, αυξήθηκε στους έξι βαθμούς, από τον έκτο Παναθηναϊκό μειώθηκε στους δύο.

Ο Λεβαδειακός πανηγύρισε τη νίκη (1-0) επί του Παναιτωλικού κι αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Πόνσε στο 3′ στο “Γ. Καραϊσκάκης”, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Μαντί Καμαρά στο 50′ κι έφθασε στην ανατροπή και τον θρίαμβο (4-1) με τα γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 72ο και στο 87ο λεπτό και του Χασάν στο 83ο λεπτό . Έτσι η διαφορά των ερυθρόλευκων από τους κιτρινόμαυρους – της δεύτερης από την τρίτη θέση δηλαδή – αυξήθηκε στους οκτώ βαθμούς.

Η 21η “στροφή” ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τον πρωτοπόρο, ΠΑΟΚ, να φιλοξενείται από τον ουραγό Απόλλωνα, και τον ΟΦΗ να υποδέχεται τη Λαμία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0 (16′ Άλτμαν)

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 0-2 (11′ Κουλούρης, 50′ Ουάρντα)

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου

ΑΕΛ – Ξάνθη 1-1 (8′ Νούνιτς / 21′ Ντίνις Αλμέιδα)

Λεβαδειακός – Παναιτωλικός 1-0 (54′ πεν. Τσαμπούρης)

Άρης – Πανιώνιος 1-1 (48′ Ματίγια / 56′ Τσιλούλης)

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 4-1 (50′ Καμαρά, 72′ 87′ Φορτούνης, 83′ Χασάν / 3′ Πόνσε)