4άρα για τη Φιορεντίνα!
17/02/2019 16:41

Η Φιορεντίνα, με τη βοήθεια και του VAR, έκανε την ανατροπή στην έδρα της ΣΠΑΛ και με το τρίποντο (1-4) παρέμεινε στο κυνήγι της εξάδας για την έξοδο στην Ευρώπη.

Η νίκη ήταν το μοναδικό ζητούμενο για τη Φιορεντίνα στη Φεράρα απέναντι στη ΣΠΑΛ προκειμένου να παραμείνει στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι Βιόλα μπορεί αρχικά να δυσκολεύτηκαν, ωστόσο στο τέλος κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή (1-4) συνεχίζοντας την προσπάθειά τους για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Στο 36′ ο Πετάνια από κοντά έβαλε μπροστά τη ΣΠΑΛ, αλλά η Φιορεντίνα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το 1-1 καθώς ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους το δυνατό σουτ του Φερνάντες κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος οι Βιόλα κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή στο 79′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βερετού, για να έρθει ένα λεπτό αργότερα ο Σιμεόνε στην αντεπίθεση να γράψει το 1-3 με πλασέ και να σφραγίσει τη νίκη της Φιορεντίνα. Πάντως στη φάση του πέναλτι ο διαιτητής έχει ακυρώσει το γκολ της ΣΠΑΛ που μπαίνει στην εξέλιξη της φάσης και με το VAR καταλογίζει το πέναλτι για τους Βιόλα!

Στο 88′ ο Τζέρσον ολοκλήρωσε τον θρίαμβο τον Βιόλα (1-4), οι οποίοι μείωσαν προσωρινά στους τρεις βαθμούς από τις Ρόμα και Λάτσιο. Όσο για τη ΣΠΑΛ, παραμένει κοντά στη διακεκαυμένη ζώνη, ψάχνοντας βαθμούς για να ανασάνει.