Η αχίλλειος πτέρνα…
20/02/2019 10:18

Τα… θέματα που έχει φέτος η Ομόνοια είναι αρκετά. Τα έχουμε σημειώσει πολλές φορές μέχρι στιγμής. Και όσον αφορά στο ρόστερ και όσον αφορά στις δυνατότητες της ομάδας. Μια χρονιά με πολλά λάθη, τα οποία και έχουν γίνει προφανώς μάθημα… Ένα από τα πιο σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει φέτος το «τριφύλλι», είναι η αδυναμία που έχει στο σκοράρισμα. Το εύκολο γκολ που δεν έχει και το πληρώνει ακριβά, καθώς στοιχίζει βαθμούς!
Να θυμηθούμε κάποια σημαντικά παιγνίδια, στα οποία φάνηκε ξεκάθαρα αυτή η αδυναμία, με τους «πράσινους» να έχουν σημαντικές απώλειες. Στην 4η αγωνιστική στην Αρένα, η Ομόνοια ήταν εξαιρετική για ένα ημίχρονο, έκλεισε την ΑΕΚ στην περιοχή της είχε αρκετές φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ και συνάμα την ήττα.
Στην 5η αγωνιστική με τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ. Χάνει πέναλτι ο Νταρμπισάιαρ για να ισοφαρίσει σε 1-1 και στην επόμενη φάση δέχεται το γκολ και την ήττα… Με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», νέο χαμένο πέναλτι στο τελευταίο λεπτό, εκεί όπου θα μπορούσε να είχε κέρδος, αντίθετα χάνει…
Στο παιγνίδι με την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου», μετά το γκολ που σημείωσε το «τριφύλλι» έχασε και 2-3 άλλες μεγάλες φάσεις για να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως σε μια στημένη φάση δέχθηκε την ισοφάριση… Απίστευτες ευκαιρίες στο πρώτο ματς Κυπέλλου με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο, αλλά… μηδέν γκολ, κάτι που στοιχίζει ενόψει του επαναληπτικού.
Στο «Στέλιος Κυριακίδης», ανώτερη κατά πολύ η Ομόνοια από την Πάφο, αρκετές ευκαιρίες, αλλά στο τέλος… μηδέν βαθμοί! Για να έρθουμε στο τελευταίο ματς με την Ανόρθωση. Δυο δοκάρια, ευκαιρίες, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Αυτή είναι η… αχίλλειος πτέρνα των «πράσινων». Αν μετάφραζε την υπεροχή της ή τις φάσεις που δημιουργεί έστω και σε ένα γκολ, προφανώς τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά και προφανώς θα είχε «εξασφαλισμένη» θέση στην εξάδα…