Πεντάρα στο ρελαντί και στο +15 η Παρί!
21/02/2019 00:15

Η Παρί Σεν-Ζερμέν συνέτριψε με 5-1 τη Μονπελιέ σε εξ αναβολής ματς της Ligue 1 και ήδη βρίσκεται σε απόσταση 15 βαθμών από τη δεύτερη, Λιλ, με ματς λιγότερο. Βαθμό στο Μπορντό η ουραγός, Γκινγκάμπ.

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι θα κατακτήσει το πρωτάθλημα στη Γαλλία. Το μόνο που μένει είναι πότε θα το κάνει μαθηματικά. Η Παρί Σεν-Ζερμέν υποδέχθηκε στο “Παρκ ντε Πρενς” τη Μονπελιέ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Ligue 1 κι άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι “τόλμησαν” να ισοφαρίσουν στο 31′ και ακολούθησε… “καταιγίδα”. Ο Ντι Μαρία στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου το 2-1, ο Ενκινκί στο 73′ το 3-1, ο Ίλτον με αυτογκόλ στο 78′ το 4-1 και ο πρώτος σκόρερ της πρώτης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος, Κιλιάν Εμπαπέ, στο 79′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (5-1). Έτσι η Παρί ήδη βρίσκεται σε απόσταση 15 βαθμών από τη δεύτερη, Λιλ, ενώ έχει και ματς λιγότερο.

Η ουραγός, Γκινγκάμπ, έφυγε με το βαθμό από το “Ματμού-Ατλαντίκ” του Μπορντό, αν και είναι το πρώτο κι ακλόνητο φαβορί για υποβιβασμό στη Ligue 2.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Κέρερ (83′ Ντιαμπί), Μαρκίνιος, Κιμπέμπ, Κουρζαουά, Βεράτι, Ντάνι Άλβες (77′ Νταγκμπά), Ενκινκί, Ντράξλερ, Ντι Μαρία (68′ Σουπό-Μοτίν), Εμπαπέ

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λεκόμτ, Αγκιλάρ, Πέδρο Μέντες (19′ Κοζά), Ίλτον, Κονγκρέ, Ογιονγκό, Λε Ταλέκ (81′ Λασν), Σκιρί, Μολέ, Λαμπόρντ (74′ Σαμπιά), Σκούλετιτς.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστίλ, Σέρτζι Παλένθια, Κουντέ, Γιοβάνοβιτς, Πουντζέ, Πλάσιλ, Οτάβιο (62′ Αντλί), Μπάσιτς, Καραμό (74′ Καμανό), Ντε Πρεβίλ, Μάτζα (46′ Κορνέλιους).

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Κεγιάρ, Τραορέ, Εμποά Εμποά, Σορμπόν, Ρεμπόσο, Πίρι, Ντο, Μπλας (83′ Ντιντό), Μπενεζέ (60′ Κοκό), Τουράμ, Ρου (72′ Ροντλέν).