Αγχωτική νίκη για τον Άρη (ΦΩΤΟΣ)
22/02/2019 20:54

Σπουδαία, όπως εξελίχθηκε, νίκη για τον Άρη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής κόντρα στην Αναγέννηση Δερύνειας. Καλύτερος ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε δυο γκολ με τον Ορτέγα, όμως «χαλάρωσε» στην επανάληψη και λίγο έλειψε να ισοφαριστεί. Αφού πρώτα βρήκε δυο δοκάρια, μείωσε η ομάδα της Δερύνειας με τον Ράνο. Ωστόσο, άντεξε στην πίεση των φιλοξενουμένων και πανηγύρισε μια νίκη που τον ανεβάζει προσωρινά στο δεύτερο σκαλοπάτι της βαθμολογίας.

Στο άλλο παιχνίδι, «καθάρισε» από το ημίχρονο η ομάδα του Ονήσιλλου στην Λακατάμεια που παρά το ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το ΘΟΪ, το τελικό σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο, έφερε την ομάδα της Σωτήρας να προηγείται με 1-3. Το τελικό 2-4, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Τα φιλμ των αγώνων:

Τέλος και στις δυο αναμετρήσεις.

89′ ΓΚΟΛ για το ΘΟΪ. Μειώνουν οι γηπεδούχοι με ωραίο σουτ του Ιωάννου. 2-4

74′ ΓΚΟΛ για την Αναγέννηση. Ο Ράνος ευστόχησε από την άσπρη βούλα. 2-1

73′ Πέναλτι για την Αναγέννηση. Ο Αγγελόπουλος φάνηκε να σπρώχνει τον Βέσλεμ μέσα στην μικρή περιοχή. Σωστή απόφαση από τον Λεόντιο Τράττο.

66′ Δεύτερο δοκάρι για την Αναγέννηση σε κεφαλιά του Φελίπε από το ύψος της μικρής περιοχής.

59′ Δοκάρι για την Αναγέννηση σε σουτ του Σιάθα που μπήκε απειλιτικά στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στην οριζόντια δοκό.

53′ ΓΚΟΛ για τον Ονήσιλο με τον Νικολάου Σ. 1-4

Έναρξη στο Β’ ημίχρονο σε Τσίρειο και Λακατάμεια.

Τέλος ημιχρόνου και στα δυο παιχνίδια.

45′ ΓΚΟΛ για τον Ονήσιλλο. Ο Ενλουντουλού έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. 1-3

37′ ΓΚΟΛ για τον Άρη. Φοβερό σουτ στην κίνηση του Ορτέγα έξω από την περιοχή, μετά από πάτημα του Ορτέγα, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μάστρου. 2-0

20′ ΓΚΟΛ για τον Ονήσιλλο με δυνατό σουτ του Αμεσάν. 1-2

11′ ΓΚΟΛ για τον Άρη. Εύστοχος ο Ορτέγα από την άσπρη βούλα. 1-0

10′ Πέναλτι για τον Άρη. Σωστή απόφαση από τον Λεόντιο Τράττο που ήταν κοντά στην φάση, με τον Ευθυμίου να ανατρέπει τον Τόρες.

10΄ ΓΚΟΛ για τον Ονήσιλλο. Ο Θεοδώρου με δυνατό σουτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. 1-1

4′ ΓΚΟΛ για το ΘΟΪ. Ο Πεχλιβανόπουλος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. 1-0

Έναρξη στις δυο αναμετρήσεις.

Άρης – Αναγέννηση 2-1 (11′ Ορτέγα πεν., 37′ Ορτέγα / 73′ Ράνος)

Άρης: Σπόλιαριτς, Ορτέγα, Αγγελόπουλος, Μαλεκκίδης, Παπαστεριανός, Κύπρου, Πεχλιβάνης, Παναγή, Χατζηπασχάλης, Κορέα, Τόρες

Αναγέννηση: Μάστρου, Φελγκέιτ, Βλασόπουλος, Ράνος, Βέσλεμ, Αντωνίου, Κυριάκου, Ευθυμίου, Γιωρκάτζης, Φελίπε, Ιωάννου

ΘΟΪ – Ονήσιλλος 2-4 (4′ Πεχλιβανόπουλος, 89′ Ιωάννου / 10′ Θεοδώρου, 20′ Αμεσάν, 45′ Ενλουντουλού, 53′ Νικολάου Σ.)

ΘΟΪ: Ζαχαρουδιού, Πεχλιβανόπουλος, Κίττος, Ξενοφώντος(19′ Θεοχάρους), Γαβριηλίδης, Ιωάννου, Αλωνεύτης, Ροτς, Βοσνακίδης, Χοβσεπιάν, Χαραλάμπους

Ονήσιλλος: Στρατηλάτης, Αλκιβιάδης, Παπαθανασίου(75′ Αντωνίου), Ενλουντουλού, Αμεσάν, Κάστανος, Θεοδώρου, Νικολάου, Ντιμιτρένκο, Νικολάου Σ., Καλλής