«Βύθισε» τον Ερμή και έκανε… άλμα!
15/03/2019 18:55

Σπουδαία νίκη για την Ένωση μέσα στο «Αμμόχωστος», αφού κέρδισε με 2-1 τον Ερμή και τον «βύθισε» ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία, αφού άνοιξε την διαφορά από τους «φτεροπόδαρους» στους 11 βαθμούς. Επίσης, οι βυσσινί ανέβηκαν τρεις θέσεις στην βαθμολογία και περιμένουν τα αποτελέσματα των αντιπάλων τους.

Αρκετά γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά, αφού είχαμε αρκετές φάσεις με τον Ερμή να έχει δοκάρι στο 7′ με τον Κατσιατή. Στο 12′ όμως, ο Αντωνίου σε γύρισμα του Ουντόζι, με προβολή άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, είχαν κάποιες ευκαιρίες όμως δεν έφτασαν στο ζητούμενο. Αυτό έγινε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55′ όπου ο Μπουλά εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Ψάλτη και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Πέτρου. Μάλιστα, είχε ευκαιρία με τον Λαγό τρία λεπτά αργότερα να φέρει… τούμπα το παιχνίδι, όμως ο Πέτρου έσωσε την Ένωση. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία και έφτασαν στο δεύτερο γκολ με τον Ριέρα στο 81′ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Ερμής: Φιρινίδης, Ταραλίδης, Κατσιατής, Πηλέας, Μακρίεφ(72′ Μακρίεφ), Ψάλτης, Φυλακτού(51′ Ντεβέσα), Κουατσίκα, Λαγός, Μπανούσης, Μπουλά(83′ Λύτρας)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Μαύρου, Νγκανγκά, Χριστοδούλου, Πούννας, Γεωργίου

ΕΝΠ: Πέτρου, Αγγελή, Κυριάκου, Βαλλιάνος(46′ Ολίβα), Αμπαρτζουμιάν, Ενόχ, Ριέρα, Αντωνίου, Ζάρατε(74′ Πίττας), Γκοζλάν(62′ Μαϊσουράντζε), Ουντόζι

Στον πάγκο: Πιττάτζιης, Κολοκούδιας, Ελευθερίου, Ρασμούσεν, Γκλάβινα, Φυτανίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπανούσης, Φυλακτού, Λαγός / Βαλλιάνος, Πέτρου