Σοκ για τη Γιουνάιτεντ, δέος για τη Γουλβς! (ΒΙΝΤΕΟ)
17/03/2019 00:03

Απίθανη Γουλβς πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Μάντσεστερ. Οι Λύκοι επικράτησαν 2-1 της Γιουνάιτεντ και βρέθηκαν έπειτα από 21 χρόνια στα ημιτελικά του FA Cup.

Εκπληξη; Η Γουλβς ήταν συνεπής σε ακόμα ένα μεγάλο ραντεβού στη χρονιά, επικράτησε 2-1 της Γιουνάιτεντ κι έπειτα από 21 χρόνια επέστρεψε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Στο 100ο τους ματς, οι Λύκοι ήταν εντυπωσιακοί κι έπειτα τη Λίβερπουλ φρόντισαν να… σοκάρουν και την ομάδα του Σόλσκιερ. Ηταν η δεύτερη διαδοχική ήττα εντός συνόρων για τον Νορβηγό, ο οποίος παρέταξε την ομάδα με ελάχιστες αλλαγές. Η Μάντσεστερ είχε σε κακή μέρα τους Πογκμπά, Μαρσιάλ και Ράσφορντ, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να κάνουν τη διαφορά.

Κακό α’ μέρος με ελάχιστες φάσεις και τη Γουλβς να τα πηγαίνει περίφημα στο ανασταλτικό κομμάτι. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μετά το 30′ πήραν μέτρα και φάνηκαν απειλητικοί, αλλά στο 43′ ο Ρομέρο είχε απίθανη επέμβαση στο σουτ του Ζότα. Η Μάντσεστερ ήταν πιο ορεξάτη στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλλά στο 47′ ο Ράσφορντ δεν μπόρεσε από καλή θέση να σκοράρει. Η Γουλβς ανέβασε ρυθμό και στο 55′ έστειλε μήνυμα, με τον Ρομέρο να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ του Χιμένες. Εξαιρετική επέμβαση και στο 59′ σε σουτ του Μουτίνιο. Η Γουλβς στο 70′ άνοιξε το σκορ! Επειτα από εντυπωσιακή ενέργεια του Μουτίνιο η μπάλα έφτασες στον Χιμένες ο οποίος πέτυχε το 1-0, φτάνοντας τα 15 γκολ στη σεζόν! Εξι λεπτά αργότερα κι έπειτα από τραγική ανασταλτική λειτουργία ο Ζότα πέτυχε το 2-0. Μάλιστα, μαζί με τον Χιμένες έχουν πετύχει τα έξι τελευταία γκολ της ομάδας! Το μόνο που… κατάφερε η Μάντσεστερ ήταν να μειώσει με τον Ράσφορντ στις καθυστερήσεις.