ΣΟΥΠΕΡ Δόξα!
17/03/2019 19:55

Εξαιρετική εμφάνιση της Δόξας στο «Αμμόχωστος» που πέρασε σαν σίφουνας αφού, επικράτησε με το ευρύ 4-1 της Αλκής. Μιας Αλκής που πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση, όμως από το 8’ λεπτό και έπειτα η Δόξα ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Άλλωστε, ο τρόπος που επέστρεψε στις νίκες είναι ενδεικτικός.

Στο 7′ δοκάρι για την Δόξα, στο 8′ γκολ η Αλκή με τον Σπόλιαριτς. Εντελώς… ανάποδα ξεκίνησε το παιχνίδι για την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα, όμως αυτό το γκολ δεν την επηρέασε. Στην αντίθετη πλευρά, μέχρι να κωπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Ζατλ με μια δυνατή κεφαλιά, αλλά και τον λανθασμένο υπολογισμό του Πάρντο, έφερε το παιχνίδι στα ίσα(12′). Στο 24′ ολική ανατροπή με τον Μπατέν που πέρασε και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα στο πλεχτό. Η Αλκή προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν τα κατάφερε.

Στο β’ ημίχρονο μπήκε με σκοπό να ισοφαρίσει το παιχνίδι, έφτιαξε μια-δυο καλές φάσεις, όμως μέχρι εκεί. Ο Λούκας Χατζηλούκας… ξύπνησε τους παίκτες του και μέσα σε τέσσερα λεπτά… καθάρισαν το παιχνίδι. Αρχικά στο 67′ μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Ασαμόα έδωσε έτοιμο γκολ στον Χατζηβασίλη που έκανε το 3-1, ενώ στο 71′ , ο Λουίς Κάρλος με κεφαλιά οβίδα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αλκή: Πάρντο, Σταύρου(73′ Γκαντάτσια), Ιβάν Κάρλος, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς(78′ Μπανταρά), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα(73′ Τριμπό), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν

Στον πάγκο: Παναγή, Χαραλάμπους, Σερφά, Χαρής, Ηλία, Γουικς

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Τίνκου, Λουίς Κάρλος(77′ Παπαφώτης), Μπατέν, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Ζατλ (65′ Χατζηβασίλη), Μιτρέα

Στον πάγκο: Λοΐζου, Φερνάντες, Παπαφώτης, Παβλόφ, Άδωνη, Νελσίνιο

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός: Βίκτωρος Σωτήρης
Β’ Βοηθός: Μαρίνου Μιχάλης
4ος: Τσούκκας Αβραάμ