«Καθάρισε» την Αρμενία και περιμένει την Eλλάδα
23/03/2019 23:40

Με το δεξί μπήκε στον 10ο όμιλο των προκριματικών του EURO η Βοσνία/Ερζεγοβίνη, που απέφυγε την παγίδα της Αρμενίας, την οποία νίκησε 2-1 στο Σαράγεβο με τέρμα του Κρούνιτς στο 33’ και του Μιλόσεβιτς στο 80’. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 93’ με πέναλτι.

Η ομάδα του Προσινέτσκι ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να ξεκλειδώσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο πρώτο ημίωρο, οι γηπεδούχοι είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τους Πιάνιτς (27’), Τζέκο (32’).

Τη λύση έδωσε ο Κρούνιτς στο 33’, με τον χαφ της Έμπολι να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιάνιτς και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αϊραπετιάν.

Στη συνέχεια, οι Βόσνιοι ήλεγξαν το ρυθμό και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οποιαδήποτε αδράνεια των Αρμένιων, δίχως ωστόσο να τα καταφέρουν. Μάλιστα, επαναπαύτηκαν υπερβολικά και στο τελευταίο 20λεπτο η ομάδα του Γκιουλμπουνταγκιάν απείλησε σοβαρά με το 1-1, με τους Μικιταριάν (72’), Μπριάσκο (75’).

Αυτές οι φάσεις της Αρμενίας φαίνεται πως λειτούργησαν σαν… ξυπνητήρι για τους γηπεδούχους, που ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο τελικό 2-0, με πλασέ του Μιλόσεβιτς (80’) κι ενώ νωρίτερα (78’) ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το δοκάρι από κοντινή απόσταση.

Από ‘κει και πέρα, το τέμπο του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη να ρίχνει στροφές κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στα τελευταία λεπτά ενόψει και του αγώνα με την Εθνική μας ομάδα.

Στο 93’, η Αρμένια κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Μιλόσεβιτς στην περιοχή, με τον Μικιταριάν να εκτελεί εύστοχα την «εσχάτη των ποινών» και να μειώνει σε 2-1. Μέχρι εκεί όμως…

Η σύνθεση της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης: Σέχιτς – Τοντόροβιτς, Μπίτσακτσιτς, Ζουκάνοβιτς, Τσίβιτς – Πιάνιτς, Μπέσιτς, Κρούνιτς (82’ Γκόγιακ) – Βίσκα, Ζάκαριτς (65’ Μιλόσεβιτς), Τζέκο (87’ Κόλιτς)