Νίκησε τον Κεραυνό και μπήκε 4άδα η ΕΘΑ
24/03/2019 20:11

Η ΕΘΑ πέτυχε μεγάλη νίκη για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League όπου εντός έδρας επικράτησε του Κεραυνού με 87-82. Με την νίκη αυτή η ΕΘΑ ανεβαίνει στην 4η θέση του πίνακα, εξασφαλίζοντας την συμμετοχή της στα πλέι οφ, όπου η ομάδα της Έγκωμης θα αγωνιστεί απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ. Όσο αφορά τον Κεραυνό, έμεινε στην 2η θέση του πίνακα και στα πλέι οφ θα αγωνιστεί απέναντι στον ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Κρίστοφερ Φλέμινγκς με 29 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να είναι στο 14-14 μέχρι το 7’. Έως το φινάλε της περιόδου η ΕΘΑ προηγήθηκε με 23-19. Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα τους και στην συνέχεια, όπου στο 15’ προηγούνταν με 34-28. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Έγκωμης να είναι μπροστά με 37-33.

Στο 23:30 το σκορ ήταν στο 47-41 για την ΕΘΑ, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά στο 50-46. Μέχρι το 26’ ο Στυλιανού με τρίποντο και ο Μιχαήλ με λέι απ έφεραν τον Κεραυνό μπροστά με 51-50, με την ΕΘΑ να αντιδράει και έως το 26:30 να παίρνει ξανά προβάδισμα (56-52). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να είναι μπροστά με 64-57. Στο 35’ το σκορ είχε πάει στο 73-69 για την ΕΘΑ, η οποία διατηρούσε το προβάδισμα της. Δύο λεπτά αργότερα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν πέντε πόντοι (77-72) ενώ με την λήξη του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 87-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 37-33, 64-57, 87-82