«Όρθια» στη Σλοβενία η ΠΓΔΜ!
25/03/2019 00:34

«Αλώβητη» από την έδρα της Σλοβενίας έφυγε η ΠΓΔΜ (1-1). Παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και δεν είχαν καλή εικόνα, τα Σκόπια κατάφεραν να τσιμπήσουν εκτός έδρας βαθμό και να παραμείνουν αήττητα στα δύο πρώτα ματς των προκριματικών του Euro, συγκατοικώντας στην δεύτερη θέση του ομίλου με το Ισραήλ.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου

Ισραήλ-Αυστρία 4-2
(34’, 45’, 55’ Ζάχαβι, 66’ Νταμπούρ – 8’, 75’, Αρναούτοβιτς)

Αυστρία-Σλοβενία (7/6, 21:45)

Από νωρίς θέλησε να δείξει τις διαθέσεις της η Σλοβενία. Η ομάδα του Ματίας Κεκ πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημά του, είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να φτιάξει φάσεις. Αλλά δεν έφτιαξε πολές μεγάλες ευκαιρίες καθώς έπαιζε ανορθόδοξα και με αρκετές βαθιές μπαλιές, γεγονός που ήταν… βούτυρο στο ψωμί των κεντρικών αμυντικών της ΠΓΔΜ. Ωστόσο, δέκα λεπτα πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εξαιρετική ανάπτυξη σε κόντρα-επίθεση, ο Σποραρ έδωσε έτοιμο γκολ στον Ζάιτς, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο αλλά με το ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου… άλλαξε! Ο Αλιόσκι ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή με την άμυνα των Σλοβένων να αδρανεί και να δίνει την ευκαιρία στον Μπάρντι να νικήσει τον Όμπλακ για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει αυτό που ήθελαν και στη συνέχεια επικεντρώθηκαν στο αμυντικό κομμάτι. Έπαιξαν αρκετά κλειστά και με κοντά τις γραμμές, δέχτηκαν ορισμένες φάσεις αλλά κατάφεραν να κρατήσουν τον πολύτιμο βαθμό και να πιάσουν το Ισραήλ στη δεύτερη θέση με 4 βαθμούς.