Κυρίαρχος, αν και… μισός
20/04/2019 18:47

ΛεΝτέι και ΜΙλουτίνοφ κυριάρχησαν στην ρακέτα, τα κρίσιμα τρίποντα μπήκαν και ο Ολυμπιακός (21-3) επικράτησε της ΑΕΚ (17-8) με 76-67 στο ΟΑΚΑ, για την 25η αγωνιστική της Basket League.

Αν και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν μισές, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διαχειριστεί καλύτερα τα προβλήματά του και οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 76-67.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν δύο φορές μπροστά στο σκορ (22-21 και 40-39) και δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν τη συνέχεια, ώστε να πάρουν διαφορά. Οι Πειραιώτες, που στο ημίχρονο είχαν 0/6 τρίποντα, ευστόχησαν σε τέσσερα κρίσιμα στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να πάρουν διαφορά (+15, 51-66).

Λαρεντζάκης (16π.) και Τζέιμς (11π.) ξεχώρισαν για την ΑΕΚ.

Καλές εντυπώσεις άφησε ο Ουίλ Τσέρι στο ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα (8π., 3ρ., 3ασ.).

Ο εμβληματικός αρχηγός της ΑΕΚ, Μηνάς Γκέκος, τιμήθηκε από την «κιτρινόμαυρη» ΚΑΕ, πριν από την έναρξη του ματς, και αποθεώθηκε.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 0-3 (1′), από 3/3 βολές του ΛεΝτέι, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε με τους Ξανθόπουλο και Γκρίφιν (5-5, 2′). Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί για το 5-12 (4′) και λίγο αργότερα ο Τσέρι έβαλε το πρώτο του καλάθι στο ματς, για το11-19 (8′). Ο Τζέιμς μείωσε (17-19, 9′) και ο Λαρεντζάκης έβαλε μπροστά την ΑΕΚ για πρώτη φορά, με 5 πόντους του (22-21, 11′). Οι «ερυθρόλευκοι», που ήταν… άσφαιροι (0/6τρ), αλλά πιο δυνατοί στη ρακέτα, αφού είχαν διπλάσιους πόντους από τους γηπεδούχους (12-24), άνοιξαν και πάλι την διαφορά (30-39, 9′), αλλά οι Σαντ-Ρος και Γιαννόπουλος «εκτέλεσαν» για τρεις και μείωσαν στο ημίχρονο (36-39, 20′).

Ο Τζέιμς έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ΑΕΚ (40-39, 22′), αλλά ο Ολυμπιακός έκανε νέο σερί (40-47, 23′), με τους Παπανικολάου – Βεζένκοφ να πρωταγωνιστούν. Οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν ξανά (48-49, 27′), αλλά Ουίλιαμς – Γκος και Παπανικολάου ευστόχησαν από τα 6.75 (48-54, 29′). Ο Μπόγρης φορτώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ και ο Τζέιμς έκανε το 50-57 στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μπάνκι προσπαθούσε να βρει σκορ από τα 6.75, αλλά δεν τα κατάφερνε, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +14 (51-65, 32′), με τους ΛεΝτέι – Μιλουτίνοφ. Η διαφορά πήγε και στο +15 (51-66, 33′) και οι «κιτρινόμαυροι» έπεσαν από την διψήφια τιμή με το τέλος του ματς (67-76).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-39, 50-57, 67-76.