Χρυσό γκολ ο Τραϊτσέφσκι
20/04/2019 19:05

Τέλος του αγώνα στο «Αμμόχωστος» με την Αλκή να κερδίζει τον Ερμή 1-2. Οι «φτεροπόδαροι» μπήκαν στο παιχνίδι πιο επιθετικά χωρίς άγχος και είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας. Προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες χωρίς αυτές να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Πάρντο. Στην συνέχεια η Αλκή άρχισε να ανεβαίνει και να κερδίζει μέτρα, προσπαθώντας να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 28ο  λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Τριμπό έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια  απέκρουσε ο Φιρινίδης και στην επαναφορά ο Κωνσταντίνου προσπάθησε να σκοράρει με νέο σουτ αλλά και πάλι ο Φιρινίδης με νέα απόκρουση κράτησε το 0-0. Στο 40ο λεπτό ο Ερμής μένει με 10 παίκτες αφού ο Πούνας  αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.  Στο δεύτερο ημίχρονο η Αλκή κατάφερε να σκοράρει νωρίς με των Κωνσταντίνου. Ο Ερμής πίεσε και προσπάθησε να φτάσει στην περιοχή της Αλκής. Στο 62΄ ο Φυλακτού φέρνει το παιχνίδι στα ίσα μετά από αδράνεια του Πάρντο μέσα στην περιοχή. Η Αλκή έβαλε πίεση στον Ερμή και στο 86΄ με άψογη κεφαλιά του Τραϊτσέφσκι καταφέρνει να πάρει την νίκη.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Κατσιατή (82΄ Γεωργίου) , Ντεβέσα(85΄ Μαύρου), Πηλέας, Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Μπανούσης, Πούνας, Μπουλά, Ντε Μέλο (75΄ Μαντοβάννη)

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σερφά(74΄ Ηλία), Ιβάν Κάρλος, Κωνσταντίνου, Σπόλιαριτς, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα (67΄ Γκαντάσια), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν, Τριμπό (80΄ Χαραλάμπους)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυλακτού,/Ακόστα,Τριμπό,Φλόρες,Κυπριανού,Τραϊτσέφσκι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Πούνας