Ξανά στην κορυφή η Λίβερπουλ!
21/04/2019 19:57

Με σκορ 2-0 επικράτησε η Λίβερπουλ στο Κάρντιφ για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, επιστρέφοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ (57’) και Τζέιμς Μίλνερ με πέναλτι (81’) τα γκολ των Μέρσεϊσαϊντερς.

Οι «reds» έφτασαν του 88 βαθμούς και βρίσκονται στο +2 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία μετρά φυσικά ένα παιχνίδι λιγότερο. Για την Κάνρτιφ αυτή η ήττα ενδέχεται να… στοιχίσει, αφού η ομάδα του Νιλ Γουόρνοκ βρίσκεται στην 18η θέση και στο -3 από τη σωτηρία, μετρώντας ένα ματς περισσότερο από την 17η Μπράιτον.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο πρώτο ημίχρονο δύο φορές κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος αλλά ο Φιρμίνο και Σαλάχ δεν επέδειξαν την κατάλληλη ψυχραιμία στο 22ο και 34ο λεπτό. Στην πρώτη περίπτωση ο Βραζιλιάνος πλάσαρε πάνω από την εστία έπειτα από ωραία συνεργασία των Σαλάχ-Μανέ ενώ ο Αιγύπτιος νικήθηκε από τον Έθριτζ, ο οποίος αποσόβησε τον κίνδυνο με το πόδι.

Η μοναδική φάση των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 44ο λεπτό, όταν η προβολή του Καμαράσα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έδωσε τη δυνατότητα στον Νιάσε να απειλήσει. Ο Άλισον βρέθηκε ωστόσο σε ετοιμότητα…

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κλοπ μπήκε με επιθετικές διαθέσεις. Το σουτ του Μανέ στο 50’ μπορεί να μην βρήκε στόχο αλλά ο Βαϊνάλντουμ άνοιξε το σκορ επτά λεπτά αργότερα! Η εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ δεν υπήρξε… υποδειγματική αλλά ο Ολλανδός βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε τον Έθριτζ για το 1-0!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Μόρισον υπήρξε «πρωταγωνιστής» στις δύο πιο σημαντικές φάσεις μέχρι το φινάλε! Στο 64ο αντί να βρει την μπάλα με το κεφάλι, την έστειλε στις… πινακίδες με την πλάτη ενώ στο 80ο λεπτό ανέτρεψε με παρατεταμένο τράβηγμα εντός περιοχής τον Σαλάχ αναγκάζοντας τον Άτκινσον να καταλογίσει πέναλτι! Ο Μίλνερ ανέλαβε την εκτέλεση και «έγραψε» το τελικό 2-0…

Οι συνθέσεις

Κάρντιφ: Έθριτζ, Μόρισον, Εκουέλε Μάνγκα, Πελτιέ, Μπένετ, Γκούναρσον, Χόιλετ (83’ Μέρφι), Μέντεζ-Λέινγκ, Ραλς (78’ Μπακούνα), Καμαράσα, Νιάσε (67’ Ζοχορέ)

Λίβερπουλ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (86′ Γκόμεζ), Ρόμπερτον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Κεϊτά (71’ Φαμπίνιο – 75’ Μίλνερ), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο