Οι Σέλτικς «σκούπισαν» και περιμένουν τον Γιάννη!
21/04/2019 22:55

Οι Πέισερς πάλεψαν, αλλά δεν γλίτωσαν το… σκούπισμα από τους Σέλτικς, οι οποίοι πήραν την εκτός έδρας νίκη με 110-106 κι έκαναν το 4-0 στη σειρά.

Οι Σέλτικς προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο των playoffs, καθώς νίκησαν για τέταρτη διαοχική φορά τους Πέισερς. Οι Σέλτικς πέρασαν από την Ιντιάνα με 110-106 και ουσιαστικά περιμένουν στην ημιτελική φάση της Ανατολής τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι οποίοι προηγούνται με 3-0 των Πίστονς.

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ σημείωσε 20 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Τζέισον Τέιτουμ (18 πόντοι, ριμπάουντ), Αλ Χόρφορντ (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Μάρκους Μόρις (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην αναμέτρηση τρέχοντας σερί 0-8 (2′), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους κι έκλεισαν την πρώτην περίοδο στο +2. Οι Σέλτικς στην αρχή της δεύτερης περιόδου ξέφυγαν με 9 πόντους (25-34, 16΄), αλλά οι Πέισερς αντέδρασαν γρήγορα και στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 49-47.

Οι γηπεδούχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου είχαν ένα μικρό προβάδισμα, έφτασαν ως το +7 (51-58 στο 27′ και και 56-63 στο 36′), αλλά οι Σέλτικς όχι μόνο δεν τους άφησαν να ξεφύγουν περισσότερο, αλλά έκλεισαν κιόλας το δεκάλεπτο στο +1 (72-73).  Το “θρίλερ” συνεχίστηκε ως το 43′, αλλά σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 4-13,  ξέφυγαν με 10 πόντους (87-97, 46′) κι εντέλει επικράτησαν με 110-106.

Τα δωδεκάλεπτα:  23-21, 49-47, 72-73, 106-110.

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ: Γιανγκ 9 (1), Μπογκντάνοβιτς 22 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τέρνερ 13 (7 ριμπάουντ), Κόλισον 19 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ),  Μάθιους 3 (1)  Σαμπόνις 14 (8 ριμπάουντ,) Χόλιντεϊ, Τζόζεφ  5 (1), Έβανς 21 (3)

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 18 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χόρφορντ 14 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέινς 2, Ίρβινγκ 14 (7 ασίστ), Μπράουν 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόρις 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τάις, Χέιγουορντ 20 (3), Ροζίερ 11 (2).