Ανατροπή… τελικού για Αταλάντα
26/04/2019 00:08

Τα… πάνω κάτω έφερε η Αταλάντα, που νίκησε με 2-1 την Φιορεντίνα, στη ρεβάνς του μεταξύ τους 3-3, με αποτέλεσμα να κερδίσει μια θέση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα συναντήσει τη Λάτσιο και θα διεκδικήσει τον πρώτο της τίτλο στη διοργάνωση από το 1963.

Οι «βιόλα» ευτύχησαν να ξεκινήσουν το ματς του «Ατλέτι Ατζούρι Ντ’ Ιταλία» με γκολ… από τα αποδυτήρια, καθώς ο Κιέζα βρήκε με ωραία βαθιά μπαλιά τον Μουριέλ, ο οποίος νίκησε τον Γκολίνι που έβγαινε, κάνοντας το 0-1 μόλις στο 3’!

Μάλιστα, η Φιορεντίνα έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της με τους Κιέζα στο 5ο και Βερετούτ στο 11ο λεπτό και να κάνει… βήμα πρόκρισης. Δεν τα κατάφερε όμως κι αντ’ αυτού ήρθε η ισοφάριση από τους «μπεργκαμάσκι»…

Όταν ο Γκόμες ανατράπηκε από τον Κετσερίνι, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και ο Ίλιτσιτς που ανέλαβε την εκτέλεσή του δύο λεπτά μετά ευστόχησε, αφού ο Λαφοντ έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να διώξει, κάνοντας το 1-1!

Στην επανάληψη, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με την Αταλάντα πάντως να έχει μπει πιο δυνατά αλλά το σουτ του Γκόμες στο 50’ και η προσπάθεια του Ζαπάτα στο 60’ δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Κάτι που συνέβη, πάντως, στο 69ο λεπτό, όταν ο Γκόμες έκανε ένα συρτό σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Λαφοντ δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας, αυτή του έφυγε από τα χέρια και κατέληξε στην εστία του, για το 2-1!

Η Φιορεντίνα θα μπορούσε να είχε σκοράρει και πάλι πρώτη, αλλά ο Μουριέλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκολίνι στο 47’ και ενδεχομένως να αλλάξει την… μοίρα της ομάδας του. Ενώ στη συνέχεια ξέμεινε από δυνάμεις.

Ο Ζαπάτα έκανε… τσαφ, αντί για το 3-1, τρία λεπτά πριν τη λήξη αλλά αυτό δεν κόστισε τελικά στην ομάδα του την κατάκτηση του δεύτερου «εισιτηρίου» από τα ημιτελικά, για το παιχνίδι του «Ολίμπικο» με αντίπαλο την Λάτσιο, στις 15 Μαϊου…