Τα πήρε όλα! (ΦΩΤΟΣ)
15/05/2019 19:29

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό κυπέλλου Νέων κάτω των 19, αφού κέρδισε με 2-1 τον φιναλίστ Απόλλωνα. Έτσι, οι γαλαζοκίτρινοι, μετά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος, πήραν και το κύπελλο. Για τους νταμπλούχους, σκόραραν οι Κατσαντώνης(16′) και Βελετινάς(57′), ενώ για τους φιναλίστ, ο Ψύχας με πέναλτι στο 44′.

Το φιλμ του αγώνα:

Τέλος του αγώνα.

90+4′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Οι κόντρες μέσα στην περιοχή, δεν κατάφερε κανείς να δώσει πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, με τον Θεοδουλίδη να κάνει άστοχη έξοδο.

72′ Λάθος γύρισμα του Μήτα, ο Χαραλάμπους έκανε το πλασέ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαχαραλάμπους.

69′ Κεφαλιά του Πηλαβά, έδιωξε ενστικτωδώς ο Θεοδουλίδης.

57′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Αρτεμίου, κεφαλιά του Βελετινά η μπάλα στα δίχτυα.

Έναρξη του β΄ημιχρόνου.

Τέλος ημιχρόνου.

44′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Εύστοχος ο Ψύχας από  το σημείο του πέναλτι. Δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Θεοδουλίδη.

43′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο Καζακαίος ανέτρεψε τον Ψύχα μέσα στην περιοχή, καθώς υπήρχε λάκτισμα κάτω χαμηλά.

42′ Φαλτσαριστό σουτ του Κατσαντώνη, έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαχαραλάμπους.

40′ Τρίτο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αρτεμίου, στο αριστερό κάθετο δοκάρι αυτή τη φορά σταμάτησε η μπάλα.

24′ Ατομική ενέργεια του Κατσαντώνη, έκανε παράλληλο γύρισμα, πλασέ του Βελετινά, η μπάλα στην δεξιά κάθετη δοκό του Παπαχαραλάμπους.

19′ Γύρισμα του Αρτεμίου από τα αριστερά, ο Κατσαντώνης έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην οριζόντια δοκό της εστίας του Παπαχαραλάμπους.

16′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ. Εκτέλεση κόρνερ για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ο Κατσαντώνης έπιασε το δυνατό αριστερό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Έναρξη του αγώνα.

Απόλλωνας: Παπαχαραλάμπους, Μήτας, Πηλαβάς (Χαραλάμπους 83′), Ηροδότου (53′ Ζαμπάς), Σπόλιαριτς, Ψύχας, Παπαμιχαήλ, Κυριάκου, Αντρέου (68′ Γρηγορίου), Τσολάκης, Φλουρής

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αριστείδου, Τσολάκης, Πεχλιβάνης, Σμίλας, Βασιλείου

ΑΠΟΕΛ: Θεοδουλίδης, Σωκράτους, Πολυκάρπου (Παπαδόπουλος 88′), Καλογήρου, Βελετινάς (71′ Χαραλάμπους), Κούκου, Χριστοδούλου (63′ Παπαπαναγιώτου), Καζακαίος, Κατσαντώνης, Αρτεμίου, Καραγιάννης

Στον πάγκο: Ιωάννου Χ., Δημητρίου, Ιωάννου Α., Φωτίου, Παπαθανασίου, Θεοδοσίου

Διαιτητής: Ιωάννης Χριστοδούλου
Α’ Βοηθός: Γιώργο Α. Χαραλάμπους
Β’ Βοηθός: Γεώργιος Ποουτίδης
4ος: Ορφέας Φελλάς