ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Το Μιλγουόκι είχε 12/21 σουτ στην πρώτη περίοδο αλλά 24/55 από εκεί και πέρα. Η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ σούταρε πίσω από τα επτά μέτρα καλύτερα από κάθε άλλο παιχνίδι της σειράς μέχρι το 33′, καθώς είχε σε εκείνο το σημείο 12/23 τρίποντα. Δεν έβαλε όμως άλλο τρίποντο στα τελευταία 15 λεπτά. Το Μιλγουόκι τελείωσε το ματς με 0/11 τρίποντα, την ώρα που οι Ράπτορς το ολοκλήρωσαν έχοντας συνολικά 12/27.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο έκτος ανατολικός τελικός ήταν το καλύτερο παιχνίδι της σειράς. Πραγματικό ματς playoffs, με εξαιρετικές άμυνες, σκαμπανεβάσματα και τα ντεσιμπέλ να χορεύουν από τον θόρυβο στην Scotiabank Arena. Οι Μπακς ήταν η καλύτερη ομάδα στη συντριπτικά μεγαλύτερη διάρκεια και αυτή που είχε σταθερά τον έλεγχο στο σκορ. Η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ ξέφυγε με 6-14 στο 6′ χάρις σε ένα σερί 0-11, οι Ράπτορς ισοφάρισαν γρήγορα 16-16 στο 8′, αλλά το Μιλγουόκι έκανε νέο ξέσπασμα στα επόμενα 5 λεπτά και με επιμέρους 2-17 προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι: 18-33 στο 13′. Το Μιλγουόκι ευστόχησε σε 6 από τα πρώτα 9 τρίποντα που επιχείρησε, ωστόσο το Τορόντο επέστρεψε γρήγορα στο ματς με ένα επιμέρους 20-8, ροκανίζοντας την διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους (43-46 στο 23′).

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μία επανάληψη του πρώτου. Μόνο που αυτή τη φορά οι Ράπτορς ολοκλήρωσαν το comeback. Οι Μπακς ξέφυγαν πάλι νωρίς νωρίς με 52-65 στο 30′ και ανέβασαν την διαφορά μέχρι τη μέγιστη τιμή της στο 34′ (61-76), μοιάζοντας να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα. Μέσα στα επόμενα επτά λεπτά, πάντως, πέταξαν όλη τη χρονιά στα σκουπίδια. Οι Ράπτορς “έτρεξαν” από το 34′ έως το 41′ ένα επιμέρους 26-3, στο 38′ προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το αρχικό 6-3 και ξέφυγαν ακόμα και με οκτώ πόντους διαφορά (87-79). Τα “ελάφια” αντέδρασαν άμεσα και με ένα σερί 0-7 μείωσαν το σκορ στον έναν πόντο (87-86) στο 43′, το προβάδισμα όμως δεν το ανέκτησαν ποτέ. Δύο διαδοχικά τρίποντα των Γκασόλ, Λέοναρντ έκαναν το σκορ 95-90 και η καναδική ομάδα έβγαλε όλες τις κρίσιμες άμυνες στα τελευταία τρία λεπτά, φτάνοντας έτσι στην ιστορική νίκη-πρόκριση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη από 20.478 θεατές ήταν η Scotiabank Arena για τον 6ο ανατολικό τελικό, παρά την εκτόξευση των τιμών των εισιτηρίων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάλαχαν, Γκάθρι, Λιούις.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-31, 43-50, 71-76, 100-94.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Λέοναρντ 27 (17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Σιάκαμ 18, Γκασόλ 6, Λάουρι 17 (6/10 σουτ, 8 ασίστ), Γκριν 0/4 σουτ, ΒανΒλίτ 14 (4/5 τρίποντα), Πάουελ 9, Ιμπάκα 9.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 21 (7/18 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες), Μίντλετον 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεζ 18 (9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μπρόγκντον 10, Μπλέντσο 8 (7 ασίστ), Κόνατον, Ιλιασόβα 13 (6 ριμπάουντ), Χιλ 10.

Τα ομαδικά στατιστικά των Τορόντο Ράπτορς:24/47 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 16/22 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς:18/41 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 22/31 βολές, 42 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Ο επόμενος αγώνας του Τορόντο: Οι Ράπτορς προκρίθηκαν στους Τελικούς του ΝΒΑ, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με πλεονέκτημα έδρας. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί στην Scotiabank Arena του Τορόντο τα ξημερώματα της προσεχούς Παρασκευής (31/5, 04:00).