Έκανε το repeat η Μπάγερν
23/06/2019 22:26

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Άλμπα Βερολίνου 93-88 και κατέκτησε με sweep το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα στην Γερμανία και 5ο της ιστορίας της.

Η Bundesliga βάφτηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στα κόκκινα. Η Μπάγερν ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Αλμπα Βερολίνου 93-88 στην παράταση, κατακτώντας με sweep (3-0 νίκες) το πρωτάθλημα Γερμανίας για 2η συνεχόμενη χρονιά και για 5η συνολικά στην ιστορία της βαυαρικής ομάδας.

Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά στο 12′ (15-28) έπειτα από ένα επιμέρους 2-20 που έτρεξε η Άλμπα. Η ομάδα του Βερολίνου όχι μόνο διατήρησε μάλιστα με άνεση μία διψήφια διαφορά στο σκορ, αλλά ξέφυγε ακόμα και με +15 στο 25′ (43-58). Κάπου εκεί άρχισε η ανάκαμψη των Βαυαρών.

Η Μπάγερν πλησίασε στους δύο πόντους στο 33′ (62-64), ισοφάρισε για πρώτη φορά από τα πρώτα λεπτά στο 38′ (71-71) και 1’30” πριν από τη λήξη πέρασε και μπροστά με 73-71. Κι όμως, η Αλμπα απάντησε με σερί 0-5, προηγήθηκε με 73-76 στα 55,3”, πριν ισοφαρίσει με τρίποντο ο Λούτσιτς στα 41,9”. Στην ίδια φάση ο Σέρβος γκαρντ κέρδισε και φάουλ, άλλα έχασε την βολή. Χαμένες ήταν πάντως και οι τελευταίες δύο επιθέσεις, με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να αστοχεί μάλιστα σε ελεύθερο λέι-απ την ώρα που μηδενιζόταν το χρονόμετρο…

Στην παράταση υπήρχε μόνο η Μπάγερν στο γήπεδο. Ο Λούτσιτς έκανε την αρχή με τρίποντο και οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο έξτρα πεντάλεπτο, κατακτώντας έτσι τη νίκη και παράλληλα το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 32-46, 51-62, 76-76 (κ.α.), 93-88.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Λούτσιτς 23 (4/4 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 5/8 βολές), Τζέντοβιτς 18 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπάρτελ 15 (1), Γιόβιτς 12 (2/2 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες), Λο 6, Ντάνγκουμπιτς 4, Μπούκερ 4, Ραντόσεβιτς 2, Κόπονεν 1, Κινγκ.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Σίβα 21 (2/5 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 9/12 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Τίμαν 13 (6/8 δίποντα), Γκίφι 10, Σαϊμπού 8 (2), Γκιεντράιτις 8 (2), Χέρμανσον 7 (1), Σίκμα 6 (2/10 σουτ, 8 ασίστ), Γουόλτον 5 (1), Ενόκο 4 (6 ριμπάουντ), Σνάιντερ 3 (1), Βάγκνερ 3.