Κόπα Άφρικα: Γκολ ο Μπανανά στη νίκη του Καμερούν
25/06/2019 22:48

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής 2019 η εθνική Καμερούν, παρά το γεγονός ότι παραμονές του ματς όλη η αποστολή “μούδιασε” με το πρόβλημα στη στεφανιαία αρτηρία που εντοπίστηκε στον Ντιντρίκ Ταγκέ, με αποτέλεσμα ο φορ της Μαρίτιμο ν’ απομακρυνθεί από αυτή.

Τα λιοντάρια επικράτησαν 2-0 της Γουινέας-Μπισάου στην Ισμαϊλία για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στην κορυφαία διοργάνωση της ηπείρου σ’ εθνικό επίπεδο. Ο 27χρονος κεντρικός αμυντικός που ανήκει στον Ολυμπιακό και αγωνίστηκε τη σεζόν που πέρασε στον Πανιώνιο, Γιαγιά Μπανανά, άνοιξε το σκορ στο 66ο λεπτό με κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τοκό Εκαμπί.

Τη νίκη “σφράγισε” ο φορ της Ανζέ, Στεφάν Μπαοκέν, με κοντινό πλασέ ύστερα από τραγικά λάθη της άμυνας της Γουινέας-Μπισάου. Ο έτερος Καμερουνέζος που φόρεσε τη φανέλα των κυανέρυθρων τη σεζόν που τελείωσε, Ολιβιέ Μπουμάλ, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 79ο λεπτό.

Με τους ηττημένους αγωνίστηκε ο πρώην φορ κι ο πρώην μέσος του Λεβαδειακού, Τόνι Σίλβα και Ζεζίνιο αντίστοιχα, αλλά και ο Πελέ, που απασχόλησε τον Ολυμπιακό στις αρχές του καλοκαιριού.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Ονανά, Νταουά, Ογιονγκό, Ενγκαντέ-Ενγκατζί, Μπανανά, Σούπο-Μότιν (79′ Μπουμάλ), Τζουμ (67′ Μπαοκέν), Μαντζέκ, Ανγκισά, Εκαμπί (68′ Ενζιέ), Μπασογκόγκ.

ΓΟΥΙΝΕΑ-ΜΠΙΣΑΟΥ: Μέντες, Νατζάκ, Καντέ, Σόαρες, Ρουντινίλσον, Πελέ, Ζεζίνιο (81′ Μεντί), Πικέτι (76′ Ζορζίνιο), Μανκόνι, Μεντί, Τόνι Σίλβα (71′ Μπαλντέ).