Ισόπαλο το πρώτο (χρόνος σε 22 ποδοσφαιριστές)
19/07/2019 21:48

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο φιλικό της Ανόρθωσης επί Ολλανδικού εδάφους. Το γκολ για τους κυανόλευκους πέτυχε ο Σελίν στο 19′ λεπτό του αγώνα με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος. Οι Ολλανδοί ισοφάρισαν στο 44′. Ο Τιμούρ Κετσπάγια έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 22 ποδοσφαιριστές, θέλοντας να δει την ετοιμότητά τους σε αυτό το πρώτο τεστ του βασικού σταδίου της προετοιμασίας.

Η 11άδα και οι αλλαγές του Τιμούρ:

Λόρια(70′ Παπαδόπουλος), Γκαλίτσιος(46′ Στυλιανού), Σίλντενφελντ(70′ Σωτηρίου), Εγγλέζου(46′ Χατζηβασίλης), Νταουσβίλι(Κ. Αρτυματάς), Ράγιος(55′ Π. Αρτυματάς), Βασιλακάκης(46′ Κοφί), Ντούρις(46′ Κατσαράβα), Βργκοτς(70′ Χατζηπασχάλης), Μαργκάσα(55′ Ιωάννου), Σελίν(72′ Πηλέας)

Το φιλμ του αγώνα:

Τελικό αποτέλεσμα.

80′ Σουτ μέσα από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος σώζει σωτήρια και απομακρύνει τον κίνδυνο.

76′ Δοκάρι για την Ανόρθωση. Εξαιρετική ενέργεια του Κοφί, ο οποίος πέρασε δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ, τραντάζοντας το δοκάρι.

72′: Ο Πηλέας αντικαθιστά τον Σελίν.

51′ Καλή ατομική προσπάθεια από τον Κατσαράβα από τα δεξιά, με το σουτ του να βρίσκει σε αμυνόμενο και να καταλήγει σε κόρνερ.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση.

45′ Κίτρινη στον Μαργκάσα.

44′ Η Go Ahead Eagles ισοφαρίζει σε 1-1. Στην φάση που χάθηκε η μπάλα φάνηκε να υπάρχει φάουλ στον Μαργκάσα, ο διαιτητής της αναμέτρησης ωστόσο είχε αντίθετη άποψη. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λορια νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή.

36′ Καλή στιγμή για την Go Ahead Eagles, με μια κοντινή κεφαλιά να καταλήγει μόλις έξω.

28′ Mακρινό σουτ από τον Ράγιος, λίγο έξω. Επιχείρησε κάτι το φιλόδοξο ο Ισπανός λίγο έλειψε να το πετύχει.

25′ Δοκάρι για την Go Ahead Eagles μετά από μακρινό σουτ που επιχειρήθηκε.

19′ Ο Σελίν με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος ανοίγει το σκορ.

18′ Άλλη μια σωτήρια επέμβαση από τον Λόρια, ο οποίος ενστικτωδώς και πάνω στη γραμμή.

16′ Παραλίγο το 1-0 για την Go Ahead Eagles, με τον Λόρια να σωζει εντυπωσιακά το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχειρήθηκε από αντίπαλο ποδοσφαιριστή.

12′ Σουτ του Ράγιος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κτύπησε σε αντίπαλο και πέρασε λίγο έξω.

7′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ράγιος βρήκε εξαιρετικά τον Ντούρις πίσω από την άμυνα, ο δεύτερος πέρασε τον τερματοφύλακα, πήγε κάπως πλάγια, με το πλασέ που επιχείρησε να καταλήγει ελάχιστα έξω.