Συντριβή από την Ιρλανδία
12/08/2019 21:02

Την ήττα με 82-50  γνώρισε η Εθνική Κύπρου από την Ιρλανδία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της α’ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο Μαυροβούνιο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να διεκδικήσει την νίκη, ενώ η ομάδα έδειξε επηρεασμένη από τον τραυματισμό του Ζέιτ Μουόσα.

Οι Ιρλανδοί ξεκίνησαν από νωρίς δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 22-13 στο τέλος της α’ περιόδου ενώ το σκορ μέχρι το ημίχρονο πήγε στο 43-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύπρος ήταν πίσω στο σκορ με 64-34, ενώ με το φινάλε του αγώνα η Ιρλανδία επικράτησε με 82-50.

Πρώτος σκόρερ για την Κύπρο ήταν ο Σόλωνας Αγγελή με 10 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Το συγκρότημα του Μιχάλη Ματσεντίδη θα πραγματοποιήσει τον επόμενο του αγώνα την Τρίτη (13/8) στις 17:00 απέναντι στην Τσεχία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 43-27, 64-34, 82-50

Ιρλανδία (Patrick Joseph Price)

Djoussa 8, Ferguson 9 (1), Fotso 4, Herbst 7 (1), Oguekwe 5, Efinda 4, Esajobor 10 (2), Ikegwuruka 9 (1), Okafor 15, O’Mahony 3 (1), T. Daamen 6 (2), S. Daamen 2.

Κύπρος (Μιχάλης Ματσεντίδης)

Ευμολπίδης 4, Λιασίδης 7 (2), Σάββα 6, Σοφοκλέους, Τσιελέπας 6 (2), Αγγελή 10 (1), Ασωνίτης, Κωνσταντίνου 9 (1), Λουκά 6, Ορφανός, Βατυλιώτης 2.

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

*** Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφίες από την συμμετοχή της Εθνικής Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας ***