Ματσάρα και πρόκριση για Μπριζ
13/08/2019 23:15

Η Κλαμπ Μπριζ έδειξε χαρακτήρα απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου, κατάφερε να πάρει ισοπαλία με 3-3 και μαζί την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League. Πρόκριση και για την Ρόζεμποργκ.

Ματσάρα… ολκής στην Ουκρανία. Η Κλαμπ Μπριζ είχε ελαφρύ προβάδισμα μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα, όμως η Ντιναμό έφερε νέα δεδομένα μόλις στο 5ο λεπτό, χάρη στο τέρμα του Μπουγιάλσκι.

Η ομάδα του Βελγίου κατάφερε να ισοφαρίσει στο 38′ με δράστη τον Ντέλι, όμως η Ντιναμό Κιέβου έβγαλε και πάλι αντίδραση. Στο 50′ ο Σεπέλεφ έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήθελαν ένα γκολ για να βρεθούν σε σκορ πρόκρισης. Ο χαρακτήρας των Βέλγων, όμως «μίλησε» ξανά και χάρη στον Βέρνερ, στο 88ο λεπτό «σφραγίστηκε» η πρόκριση.

Τα τέρματα των Μέχελε (αυτογκόλ) και Οπενίδα απλώς άλλαξαν τον δείκτη του σκορ για το τελικό 3-3, το οποίο βρήκε την Κλαμπ Μπριζ να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στα πλέι οφ.

Περίπου την ίδια ώρα στη Νορβηγία η Ρόζενμποργκ δεν αντιμετώπιζε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Μάριμπορ, την οποία νίκησε ξανά και μάλιστα με το ίδιο σκορ, δηλαδή 3-1, αποτέλεσμα που την έστειλε στον επόμενο γύρο.