Το πάλεψε όσο μπορούσε…
15/08/2019 23:31

Η ΑΕΚ έβγαλε όλες της τις δυνάμεις στην «Γκελάμκο Αρένα», όμως δεν τα κατάφερε. Είδε στα μάτια την Γάνδη, αν εξαιρέσουμε ένα 15λεπτο στο α’ ημίχρονο, έχασε με 3-0 και συνάμα γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έφτιαξε κάποιες προϋποθέσεις όμως της έλειπε η τελική προσπάθεια. Με την πάροδο του χρόνου, η Γάνδη ισορρόπησε το παιχνίδι, βγήκε μπροστά και έβαλε αρκετή πίεση στα καρέ του Τόνιο. Ο Ισπανός τερματοφύλακας χρειάστηκε να πραγματοποιήσει δυο σπουδαίες επεμβάσεις στο 28’ και στο 30’ σε κεφαλιά του Πλαστούν και σουτ του Γιάρεμτσουκ για να πάει η ΑΕΚ στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ιδιάκεθ μπήκαν με αυτοπεποίθηση. Έφτιαξαν κάποιες πολύ καλές φάσεις με τον Γιάννου και τον Τρισκόφσκι, όμως ο Καμίνσκι δήλωσε παρών. Ο Χέφελ στο 54’ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού με το γκολ να μην έρχεται. Η Γάνδη στην πρώτη της καλή στιγμή στο 65’ άνοιξε το σκορ. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσαν οι Βέλγοι, ο Ντεπουάτρ… ξεχάστηκε στο ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τόνιο. Και ενώ η ΑΕΚ έψαξε το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, στο 90+3 ο Τζόναθαν «σκότωσε» τους Λαρνακείς, μετά από λάθος στην άμυνα, βγήκε απέναντι από τον Τόνιο, διαμορφώνοντας το 2-0. Στο 90+5, ο Τζόναθαν πέτυχε και τρίτο γκολ για τους Βέλγους «σκοτώνοντας» την ΑΕΚ.

Γάνδη: Καμίνσκι, Ενγκαντέ, Οβουσού, Γιάρεμτσουκ(88′ Βεστράετε), Οτζίτζα, Νταβίντ, Ντιάεγκερε, Ασάρε, Λούστιγκ, Ντεπουάτρ(81′ Κάστρο-Μόντες), Πλαστούν
Στον πάγκο: Κόσεμανς, Κβιλιτάια, Μοχαμαντί, Κούμπο, Ντέρικ

AEK: Τόνιο, Τρουγιόλς(73′ Ραούλ), Μοϊσόφ, Ακόραν, Τρισκόφσκι, Τέτε(73′ Φλοριάν), Χέφελ, Γκονζάλεθ, Σάστρε, Κάσες(84′ Ασούμπρε), Γιάννου
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τάντι, Αντωνιάδης, Σπόλιαριτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάρεμτσουκ, Οβουσού, Λούστιγκ / Γιάννου, Ακοράν, Γκονζάλεθ, Χέφελ, Μοϊσόφ