«Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις στιγμές»
16/08/2019 00:06

Ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ τόνισε στη διάσκεψη τύπου, ότι η ομάδα του ενώ προσπάθησε για το γκολ, το δέχθηκε και από εκεί και πέρα ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα. Δήλωσε περήφανος για τους παίκτες του, ενώ τόνισε ότι θα κρατήσει πολλά εν όψει του πρωταθλήματος.

«Ήταν όπως το περίμενα το παιχνίδι. Ήμασταν καλοί στο πρώτο 20λεπτο όμως στην συνέχεια υποφέραμε από την Γάνδη. Μετά από τις επεμβάσεις του Τόνιο πήγαμε στο ημίχρονο με το 0-0.  Στο 2ο μέρος ήμασταν πολύ καλύτεροι. Ξέραμε ότι ένα γκολ θα άλλαζε τα πάντα. Εκεί που μπορούσαμε να σκοράρουμε, δεχτήκαμε το γκολ. Ενώ πιέζαμε για το γκολ δεχτήκαμε δύο γκολ στις αντεπιθέσεις. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Ήμασταν ανταγωνιστικοί. Στη Λάρνακα μπορούσαμε να έρθουμε εδώ με νίκη. Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις στιγμές. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Δεν είχαμε τύχη στις κληρώσεις. Πρέπει να ξεκουραστούμε λίγο και να δούμε το πρωτάθλημα», ανέφερε αρχικά.

Τι κρατάτε από αυτά τα παιχνίδια ενόψει του πρωταθλήματος; «Είναι πολλά που θα κρατήσουμε. Δεν ξέρω αν έχουμε συνειδητοποιήσει τον αντίπαλο μας σήμερα. Μια ομάδα από τις καλύτερες του Βελγίου με απίστευτο γήπεδο και μεγάλο μπάτζετ. Πρέπει να δούμε την συνέχεια και να πάμε βήμα – βήμα».

Αν είχατε νέους παίκτες στο ρόστερ θα ήταν καλύτερα τα πράγματα; «Δεν μπορώ να το πω αυτό. Ήταν ισορροπημένα τα ματς με την Γάνδη. Έχω καλό ρόστερ. Είμαι χαρούμενος για το υλικό που έχουμε. Ευχαριστώ τον κόσμο. Θέλω να τους πω ότι θα προσπαθήσουμε να τους κάνουμε χαρούμενους».