Ζάλτσμπουργκ – Γκενκ 6-2: Ας γνωρίσουμε τον τυφώνα Χάλαντ
18/09/2019 00:15

Ο απίθανος 19χρονος της Ζάλτσμπουργκ, Ερλινγκ Χάλαντ, συστήθηκε στο Champions League με σούπερ χατ τρικ, έγινε ο πρώτος με ντεμπούτο και τρία γκολ σε ημίχρονο και έστρωσε το 6-2 επί της Γκενκ.

Μετράει ήδη 19 γκολ σε επτά ματς φέτος σε όλες τις διοργανώσεις και κουβαλάει μαζί του ένα σωρό ρεκόρ σκοραρίσματος για την ηλικία του. Ο Ερλινγκ Χάλαντ πέτυχε ένα εντυπωσιακό χατ τρικ και στα 19 του συστήθηκε στον κόσμο του Champions League, οδηγώντας τη Ζάλτσμπουργκ στο χορταστικό 6-2 επί της Γκενκ.

Από το 2004 και τον Γουέιν Ρούνεϊ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Φενερμπαχτσέ, άλλος teenager δεν είχε βάλει τρία γκολ στο ντεμπούτο του στον θεσμό. Ο νεαρός Νορβηγός φορ που έγινε ο πρώτος με ντεμπούτο και τρία γκολ σε ημίχρονο, βρήκε δίχτυα μάλιστα μόλις στα 1-5 πρώτα δευτερόλεπτα της παρθενικής συμμετοχής του στο… σεντόνι και συνέχισε στο 34′ και στο 45′.

Τα ασταμάτητα λάθη των Βέλγων επέτρεπαν διαρκώς στους γηπεδούχους να βγαίνουν στην κόντρα και το έκαναν ιδανικά με τους Χουάνγκ (36′), Σομποσλάι (45’+2) να ολοκληρώνουν τα πέντε γκολ σε ένα απίθανο πρώτο μέρος. Λουκούμι (40′) και Σαματά (52′) μείωσαν, αλλά το σκορ όχι μόνο είχε λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις, για να πάρει κάτι η Γκενκ, αλλά δέχτηκε ακόμα ένα από τον Ούλμερ (66′).

Ζάλτσμπουργκ (Τζέσε Μαρτς): Στάνκοβιτς, Χουάνγκ, Ραμάλιο, Σομποσλάι (62′ Οκουγκάβα), Ούλμερ, Μιναμίνο, Μπερνεντέ, Χάλαντ (72′ Ντάκα), Γιουνούζοβιτς, Βέμπερ, Κρίστενσεν (84′ Φάρκας)

Γκενκ (Φελίτσε Ματσού): Κούτσκε, Ντιουάστ, Ιτο (46′ Μπογκοντά), Χέινεν (85′ Ονουάτσου), Σαματά, Χροσόβσκι, Ούρονεν, Μπέργκε, Μελέ, Λουκούμι, Ντογκαλά (72′ Χατζί).