Έπιασε δεκάρι με ΣΟΥΠΕΡ Τιάγκο
21/09/2019 19:52

Ένα γκολ του Τιάγκο στο 49’ ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ομόνοια σπουδαία νίκη κόντρα στον Απόλλωνα με 1-0. Οι πράσινοι συνεχίζουν το εκπληκτικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και δείχνουν ότι έχουν τα φόντα να επιστρέψουν σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ήταν η τρίτη φετινή νίκη για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ που συνεχίζει την αήττητη πορεία της, φτάνοντας τους δέκα βαθμούς και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα σε δύο ματς που έδωσε στο πρωτάθλημα.

Το ματς στο ξεκίνημα του ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να μην φτιάχνουν φάσεις μέχρι το 20’. Στη συνέχεια ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα, έγιναν φάσεις στις δύο περιοχές αλλά δεν είχε γκολ το ματς και το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Με γκολ άρχισε την επανάληψη η Ομόνοια, καθώς στο 49’ ο Τιάγκο έγινε κάτοχος της μπάλας μετά το σουτ του Εζρά και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Προσπάθησε ο Απόλλωνας στη συνέχεια να αντιδράσει, έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν τις αξιοποίησε και η Ομόνοια διατήρησε τα υπέρ της δεδομένα, φτάνοντας σε μια πολύ σπουδαία νίκη που της δίνει βαθμούς και δυναμική για τη συνέχεια. Σημαντική βοήθεια είχαν οι πράσινοι και από τον Ουζόχο που ήταν σταθερός και όσες φορές χρειάστηκε έκανε σωστές επεμβάσεις.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Χριστοφή (70′ Χουμποτσάν), Εζρά (71′ Κακουλής), Νταρμπισάιαρ (90’+4 Κούσουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Αγκίρε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Πέδρο, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Πίττας (72′ Σαρδινέρο), Καρ (61′ Γκακπέ), Ζελάγια.