ΤΕΛΙΚΟ: Ομόνοια-Απόλλων 1-0 (χορηγός η Bet on Alfa)
21/09/2019 19:28

Η Ομόνοια υποδέχεται τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CΥΤΑ.
Ζωντανά ραδιοφωνικά το παιχνίδι από τον Super Sport fm 104.0.

ΓΚΟΛ & ΦΑΣΕΙΣ

90′ +1′ Σουτ του Γιαννιώτα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρια και στη συνέχεια ο Κακμουλής έδιωξε σε κόρνερ.

89′ Ο Ουζόχο απέκρουσε ητν κεφαλιά του Ζελάγια.

76′ Σουτ του Ζελάγια από καλή θέση, η μπάλα έφυγε έξω.

72′ Κεφαλιά του Βίτορ Γκόμες, απέκρουσε ο Μολ.

69′ Λάθος του Λούφτνερ, ο Γκακπέ έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως ο Ουόχο σε ετοιμότητα απέκρουσε το πλασέ που έγινε.

57′ Σουτ του Τιάγκο, ασταθήςε απόκρουση του Μολ με τον Ντάρμπισαϊαρ να στέλνει τη μπάλα έξω για να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια.

53′ Σουτ του Εζρά μετά από ατομική ενέργεια, απέκρουσε ο Μολ.

49′ 1-0 ο Τιάγκο άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια, με τον Μολ να αποκρούει το πλασέ του Εζρά και τον Τιάγκο που έγινε κάτοχος της μπάλας να την στέλνει στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ.

48′ Λάθος του Σελίμοβιτς, ο Τιάγκο έγινα κάτοχος της μπάλας, έδωσε στον Ντάρμπισαϊαρ που έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Μολ.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Μοιρασμένο το ντέρμπι με την Ομόνοια να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά τον Απόλλωνα να είναι η ομάδα με τις περισσότερες τελικές προσπάθειες στο στόχο. Κάποια λάθη στον μεσοαμυντικό χώρο της Ομόνοιας, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Λεμεσού να γίνει επικίνδυνη, ενώ η Ομόνοια προσπάθησε με πιο οργανωμένες επιθέσεις να απειλήσει και έφτιαξε κάποιες καλές στιγμές. Έχει καλό ρυθμό το ντέρμπι, αλλά  λείπει το γκολ.

32′ Ο Αγκίρε γύρισε τη μπάλα στην περιοχή, ο Πίττας έκανε την προβολή, η μπάλα όμως έφυγε έξω.

ΣΧΟΛΙΟ: Ημίωρο στο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για να πάρουν προβάδισμα αλλά μέχρι στιγμής το 0-0 σφραγίζει τις προσπάθειες τους. Καλός ο ρυθμός του ματς, ωστόσο φάσεις δημιουργήθηκαν μετά το 20′. Προσπάθησε ο Απόλλωνας να αξιοποιήσει κάποια λάθη στην άμυνα της Ομόνοιας, ενώ οι πράσινοι έχουν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούν να γίνουν πιο επικίνδυνοι.

25′ Ο Λούφνερ έδιωξε σε κόρνερ μετά από σουτ του Ζελάγια.

23′ Λάθος του Ζόρντι Γκόμες, ο Πίττας έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως την έστειλε έξω.

22′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, ο Βίτορ Γκόμες με τακουνάκι ανάγκασε τον Μολ σε απόκρουση σε κόρνερ.

18′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι, όταν μετά από λάθος του Λούφτνερ που έδωσε τη μπάλα σε αντίπαλο, ο Γιαννιώτας βρέθηκε απέναντι στον Ουζόχο όμως το πλασέ του έφυγε έξω.

Συμπληρώθηκε το δεκάλεπτο στο ντέρμπι χωρίς καμία αξιόλογη φάση για τις δύο ομάδες.

Περίπου 12 χιλιάδες φίλοι των δύο ομάδων βείσκονται στις κερκίδες του ΓΣΠ. Κάτι περισσότερο από 11 χιλιάδες οι φίλοι της Ομόνοιας, 600 περίπου οι φίλοι του Απόλλωνα.

OΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ.Μπέργκ): Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Χριστοφή (70′ Χουμποτσάν), Εζρά (71′ Κακουλής), Νταρμπισάιαρ (90’+4 Κούσουλος)
Στον πάγκο: Παναγή, Χούμποτσαν, Περέιρα, Μανρίκε, Κούσουλος, Κατελάρης, Ορτέγκα, Κακουλλής, Μίκου

ΑΠΟΛΛΩΝ (Ι.Βουκομάνοβιτς): Μολ, Αγκίρε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Πέδρο, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Πίττας (72′ Σαρδινέρο), Καρ (61′ Γκακπέ), Ζελάγια
Στον πάγκο: Βολοτίνεν, Βασιλείου, Αντωνιάδης, Σακέτι, Σάλαι, Ρομπέρζ, Σαρδινέρο, Γκακπέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζ. Γκομεθ, Λούφτνερ / Πίττας, Κυριάκου, Ζελάγια