Μπενζεμά και… κορυφή η Ρεάλ!
23/09/2019 00:05

Η κεφαλιά του Γάλλου έδωσε στη Βασίλισσα τη νίκη στο Sanchez Pizjuan και παράλληλα την 1η θέση της La Liga, έστω με συγκάτοικο την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Το κλίμα για τη Ρεάλ δεν ήταν και το καλύτερο το τελευταίο διάστημα, ειδικά μετά την ήττα με 3-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν, έχοντας κάνει την εμφάνιση τους και δημοσιεύματα για το αβέβαιο μέλλον του Ζινεντίν Ζιντάν. Με αυτό ως δεδομένο, το ταξίδι στη Σεβίλλη για να αντιμετωπίσουν την ομάδα του Χουλέν Λοπετέγι, η οποία ήταν αήττητη και στην 1η θέση πριν την έναρξη της αγωνιστικής, μάλλον δεν ήταν και ό,τι καλύτερο για τους Μαδριλένους. Παρ’ όλα αυτά, η δουλειά έγινε. Ο Μπενζεμά σκόραρε ξανά, ο Κουρτουά δε δέχθηκε γκολ αυτή τη φορά και η Ρεάλ πήρε μια νίκη που τη στέλνει στην κορυφή αλλά -κυρίως αυτό- της δίνει ηρεμία ξανά…

Στα του ματς, όχι και πολλά πράγματα. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό αλλά αρκετά λάθη και από τις δύο πλευρές, με συνέπεια τα λεπτά να περνάνε… δύσκολα. Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως μετά το πρώτο ημίωρο χάρη στη Ρεάλ, η οποία είχε δύο φάσεις ως το τέλος του πρώτου μέρους για να προηγηθεί. Ο Βάτσλικ, όμως, αντέδρασε σωστά και στις δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 35′ αποκρούοντας το πλασέ του Αζάρ από κοντά και στη συνέχεια στο 38′, σε ακόμη καλύτερη ευκαιρία, σταματώντας στο τετ α τετ τον Καρβαχάλ μετά την εξαιρετική πάσα του Χάμες.

Το ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ και στο β’ μέρος η Σεβίλλη ανέβασε κάπως την απόδοση της. Οχι κάτι τρομερό, βέβαια. Απλά πρέσαρε περισσότερα ψηλά και έκλεβε μπάλες, προσπαθώντας να μεταφέρει το ματς στο μισό γήπεδο. Το γκολ, όμως, ήρθε στο άλλο μισό. Στο 64′ ο Καρβαχάλ έκανε ωραία σέντρα από δεξιά και ο Μπενζεμά έπιασε επίσης ωραία την κεφαλιά, κάνοντας το 0-1. Αυτό που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή, αφού οι Μαδριλένοι διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση στη συνέχεια και δεν κινδύνεψαν από τους Ανδαλουσιανούς, οι οποίοι ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν. Κάτι που αποδεικνύεται από τις μηδέν ευκαιρίες των γηπεδούχων σε όλο το 90λεπτο…

Σεβίλλη (Χουλέν Λοπετέγι): Βάτσλικ, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Καρίσο (81′ Νολίτο), Ρεγιλόν, Φερνάντο, Ζορντάν (70′ Τσιτσαρίτο), Μπανέγα, Οκάμπος, Βάσκες (52′ Τόρες), Ντε Γιονγκ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Κρος, Καζεμίρο, Χάμες (76′ Βαλβέρδε), Αζάρ (90′ Βάθκεθ), Μπέιλ, Μπενζεμά.