Συμβιβασμός Γερμανίας και Αργεντινής
10/10/2019 00:01

Στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων μετά τον τελικό του Μουντιάλ του 2014, Γερμανία και Αργεντινή ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στο Ντόρτμουντ. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη.
Ωστόσο, μετά το πέρας του πρώτου ημιχρόνου η Γερμανία βρήκε ρυθμό και όταν έγινε αυτό… δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Στο 15’ η ομάδα του Λεβ έβγαλε υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κλόστερμαν έβγαλε κάθετη πάσα για τον Μπραντ αλλά εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Μαρκεσίν.
Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ! Ο Κλόστερμαν (και πάλι) έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκνάμπρι με πολύ δύσκολη προβολή νίκησε τρεις αντιπάλους του και έκανε το 1-0. Η Γερμανία συνέχισε στον ίδιο εξαιρετικό ρυθμό, με την Αργεντινή να μην ξέρει πού… πατά και πού βρίσκεται.
Μετά από 6 λεπτά τα «πάντσερ» έκαναν και το 2-0, καθώς βρήκαν για μία ακόμη φορά ορθάνοιχτη την άμυνα της «αλμπισελέστε». Ο Γκνάμπρι ήρθε από δεξιά, έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή και ο Χάβερτζ ανενόχλητος από κοντά διαμόρφωσε το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στο β’ μέρος οι αλλαγές του Σκαλόνι, ο οποίος διάβασε πολύ σωστά το ματς στο δεύτερο 45λεπτο, βοήθησαν την Αργεντινή να κλείσει τους χώρους στο κέντρο και να μην επιτρέψει στη Γερμανία το transition παιχνίδι, χάρη στο οποίο έβγαλε… θανατηφόρες αντεπιθέσεις στο α’ ημίχρονο. Δύο από τις αλλαγές του Σκαλόνι έφεραν την ισοφάριση του σκορ.
Ο Αλάριο μείωσε για την Αργεντινή στο 66′ και ο Οκάμπος διαμόρφωσε το τελικό 2-2 πέντε λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης.