Νίκησε την Ελβετία και αγκάλιασε την πρόκριση η Δανία
12/10/2019 20:57

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, η Δανία κατόρθωσε με γκολ του Πόουλσεν, έξι λεπτά πριν το φινάλε να πάρει μια σπουδαία νίκη που την φέρνει στο κατώφλι της πρόκρισης για τα τελικά του EURO 2020.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του ματς, και απείλησαν με τον Στρίγκερ Λάρσεν, όμως το σουτ του έφυγε εκτός. Στο 24’ ο Ζόμερ κατάφερε να εξουδετερώσει την προσπάθεια του Έρικσεν και να κρατήσει το μηδέν για την εστία του. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κάσπερ Σμάιχελ να κάνει μια υπέροχη απόκρουση σε ένα βολέ που έπιασε ο Μεχμέντι. Η Ελβετία ήταν πιο δραστήρια ως το τέλος του πρώτου μέρους και είχε τελικές με τους Σαρ και Ροντρίγκες που ήταν άστοχες.

Με φάσεις ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος. O Μεχμέντι είχε εξαιρετική ευκαιρία στο 49’, αλλά αστόχησε, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον Ροντρίγκες να κάνει σέντρα σουτ στο 51’ και τον Σμάιχελ ν’ αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 55’ ο Ντιλέινι είχε καλή φάση για τη Δανία με κεφαλιά που πέρασε μόλις έξω, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν. Τελικά στο 84ο λεπτό μετά από πάσα του Έρικσεν, ο Γιουσούφ Πόουλσεν με σουτ κατάφερε να νικήσει τον Ζόμερ και να γράψει το 1-0 για τη Δανία, αποτέλεσμα που την στέλνει ισόβαθμη με την Ιρλανδία στην 1η θέση του 4ου ομίλου.