Ξέσπασε το Περιστέρι!
12/10/2019 18:07

Ενα ημίχρονο κράτησε η ανταγωνιστικότητα του Πανιωνίου στο “Α. Παπανδρέου”, όπου το Περιστέρι “ξέσπασε” με 53 πόντους στο δεύτερο μέρος και έμεινε αήττητο μετά από τρεις αγωνιστικές στη Basket League.
Το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου είχε έξι “διψήφιους” στο ματς, σούταρε με πολύ καλό ποσοστό (45%) πίσω απο τα 6,75μ., μοίρασε 30 ασίστ και με ένα πολύ παραγωγικό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να “κλειδώσει” από νωρίς την τρίτη του νίκη στο Πρωτάθλημα. Έτσι, άρχισε να σκέφτεται την πρεμιέρα του BCL και το ματς με τη Γκαζιαντέπ, αφήνοντας τον Πανιώνιο να προβληματίζεται από την πλευρά του για τη δυσοίωνη -βαθμολογικά- συνέχεια μετά από τρεις ήττες στην εκκίνηση της Basket league.
O MVP
Ο Σμιθ είχε ένα σπουδαίο ματς με 16 πόντους (6/7 σουτ), ωστόσο ο Σαλούστρος με 12 πόντους και 5 πόνοτυς βοήθησε αρκετά το Περιστέρι να ξεφύγει στην τρίτη περίοδο. Καταλυτικός και ο Βασιλόπουλος με 11 πόντους (3/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ
Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη, ωστόσο το Περιστέρι ήταν αυτό που μετέτρεψε τα λάθη του αντιπάλου σε δικούς του πόντους. Πήρε 30 τέτοιους από τα 21 λάθη του Πανιωνίου, ενώ ξεκάθαρη ήταν η κυριαρχία του και στο “ζωγραφιστό” με 42 έναντι 26 πόντων των φιλοξενούμενων στο συγκεκριμένο σημείο του παρκέ. Φυσικά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε τις 30 ασίστ που μοίρασαν οι γηπεδούχοι, με τους 10 από τους 12 παίκτες να έχουν τουλάχιστον μία.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο Πανιώνιος έβγαλε ενέργεια και κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικός στην αρχή του αγώνα, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Με 5 γρήγορους πόντους του ΜακΓκίλ πήρε προβάδισμα 2-7 στο 2′, με το Περιστέρι να είναι άστοχο στην εκκίνηση (ξεκίνησε με 0/4 σουτ). Οι γηπεδούχοι ωστόσο, με μπροστάρη τον Σκορδίλη (7 πόντους) κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 5′ (17-12) που έγινε 26-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.
Πέντε σερί πόντοι σε ενάμισι λεπτό στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε σε απόσταση βολής τους κυανέρυθρους (26-24 στο 12′), με τους Πάσαλιτς και ΜαγκΓκίλ να γίνονται “διψήφιοι” (από 10 πόντους) και να φέρνουν το ματς στα ίσα (31-31στο 17′). Από εκείνο το σημείο, ωστόσο, οι παίκτες του Ζούρου αποφάσισαν να τρέξουν, οι Χάτσερ και Σκορδίλης συνέχισαν να οδηγούν την ομάδα τους (7 και 9 πόντους αντίστοιχα) και ένα 10-0 σερί έφερε μπροστά το Περιστέρι με 41-31 στο 19′ χάρη και και στους πέντε συνεχόμενους πόντους του Σμιθ. Οι Βεργίνης και Λι με 5 πόντους διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (42-36) κρατώντας τον Πανιώνιο στο ματς.
Με 5 πόντους του Βασιλόπουλου (έφτασε τους 8) το Περιστέρι πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά (47-36) στο 22′, σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να πατήσουν το γκάζι. Ο Σαλούστρος μπήκε στον… χορό του σκοραρίσματος (έφτασε τους 12 πόνοτυς), οι Σμιθ και Χάτσερ έγιναν “διψήφιοι (από 10 πόντους), ενω από την άλλη πλευρά ο Πάσαλιτς και η στήριξη του Λιούις (προσέθεσε 10 πόντους) δεν ήταν αρκετοί για να σταματήσουν τη φόρα των γηπεδούχων.
Οι παίκτες του Ζούρου άρχισαν να βρίσκουν χώρους και σουτ στο τρανζίσιον, βελτίωσαν τα ποσοστά τους από μακριά και κατάφεραν 5′ πριν το τέλος να ξεφύγουν με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων (83-61), με το υπόλοιπο διάστημα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.
ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος ο κόσμος στο “Ανδρέας Παπανδρέου” για ένα ακόμη παιχνίδι.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καλογερόπουλος, Τσολάκος
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  26-19, 42-36, 69-58, 95-69
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρέι 3 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπλέικ 6, Μόρισον 3, Σαλούστρος 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 13, Χάτσερ 13 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 8 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Σμιθ 16 (4/4 τρίποντα), Κίνγκσλεϊ 10 6 ριμπάουντ).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λίβανος): Πάσαλιτς 15 (3/4 τρίποντα), Λαμπρόπουλος 6, Λι 8, ΜακΓκίλ 11 (2), Μάρτιν 5, Βεργίνης 10 (2/4), Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 1, Μαραγκίδης, Λιούις 13 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρις.
Τα ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 22/42 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 9/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 τάπα.
Τα ομαδικά στατιστικά – Πανιώνιος: 14/27 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 17/31 βολές, 31 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 21 λάθη, 3 τάπες.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα ριχτεί στη μάχη του Basketball Champions League για να αντιμετωπίσει την Γκαζιαντέπ στην Τουρκία (15/10). Ο Πανιώνιος θα υποδεχτεί το Ρέθυμνο το Σάββατο 19/10 για την 4η αγωνιστική της Basket League.